A A+ A++

Nagrobek Walentego Pająka został odznaczony symbolem „Tobie Polsko”. Fot. KP

Instytut Pamięci Narodowej w osobie naczelnika Jana Kwaśniewicza Oddziałowego Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa uhonorował pośmiertelnie odznaką „Tobie Polsko” Walentego Pająka – uczestnika I i III powstania śląskiego z Mąkołowca, który spoczął na cmentarzu Wartogłowiec. W uroczystościach udział wzięła jego stuletnia córka Stefania Skrzydło i wnuczka Bożena Biolik-Stich, zaś władzę miasta Tychy reprezentował zastępca prezydenta Igor Śmietański.

– Instytut pamięci Narodowej, przygotowując się do setnej rocznicy III powstania śląskiego, postanowił rozpocząć akcję oznaczania grobów powstańców znakiem pamięci „Tobie Polsko” – powiedział po przywitaniu gości naczelnik Jan Kwaśniewicz. – Znak ma formę proporczyka wykonanego z porcelany nagrobnej. Umieszczono na nim inwokację „Tobie Polsko”, pod którą znajduje się wizerunek orła otoczonego datami powstań. Proporzec jest wzorowany na sztandarze powstańczym „Tobie Polsko”, który wykonano na początku 1920 r.

– Zastanawialiśmy się, ile tych grobów powstańców śląskich jest i czy uda nam się wszystkie oznaczyć. Na początku dotarliśmy do 150 grobów. Biorąc pod uwagę, że w postaniach udział wzięło ponad 60 tys. osób, nie jest to liczba imponując. Rozpoczęliśmy zatem poszukiwania na szeroką skalę. W taki sposób dotarliśmy m.in. do Walentego Pająka, któremu dziś oddajemy hołd. Walenty Pająk urodził się 24 grudnia 1888 r. w Mąkołowcu, zmarł 22 stycznia 1972 r. Miał 29 lat, gdy przyłączył się do I powstania śląskiego – dodał naczelnik.

Rys historyczny powstań śląskich przybliżył Andrzej Drogoń dyrektor Muzeum Powstań Śląskich, po czym głos zabrał Igor Śmietański. – Dziś biorę udział w tych uroczystościach jako reprezentant władz miasta, którego dzielnice wchodziły w skład ziemi pszczyńskiej. Wtedy naszego miasta nie było. Mieszkańcy tych ziem opowiedzieli się po stronie polskiej, biorąc udział w kolejnych powstaniach. Jako włodarze miasta oddajemy hołd co roku wszystkim powstańcom. W Tychach stoją pomniki oraz tablice upamiętniające, pod którymi delegacje składają kwiaty. Ponadto wspieramy IPN w poszukiwaniach grobów śląskich i tyskich powstańców. Dotychczas udało się oznaczyć ponad 100 grobów i przyjąć ok. 250 zgłoszeń. Będziemy tę pracę kontynuować.

Kim był Walenty Pająk przybliżyła jego prawnuczka Bożena Biolik-Stich. Brał udział w pierwszym i trzecim powstaniu śląskim. Jako pracownik kolei był zawiadowcą stacji Tychy Nastawnia. W działaniach podczas powstania właśnie tej stacji bronił. Brał również udział w kampanii wrześniowej II wojny światowej, podczas której zabezpieczał domostwa mieszkańców Mąkołowca. Brał również udział w akcjach oswobodzenia więźniów przewożonych koleją do Oświęcimia. Był to człowiek niezwykle pokorny, poważany i szanowany. – Jestem dumna, że jestem prawnuczką Walentego Pająka – powiedziała Bożena Biolik-Stich. – Jego postawa i czyny są godne uznania. Cześć jego pamięci – dodała.

W uroczystościach ponadto uczestniczyli m.in. Andrzej Drogoń dyrektor Muzeum Powstań Śląskich, Janina Półtorak prezes tyskiego koła Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, dodatkowo młodzież z Zespołu Szkół im. Orląt Lwowskich w Tychach wystawiła wartę honorową.

Aby zgłosić do IPN grób powstańca śląskiego należy pobrać formularz ze strony katowickiego IPN i przesłać pod adres [email protected]

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFestiwal Naleśnika w Humniskach [ZDJĘCIA]
Następny artykułAutentyczność oraz emocje w muzyce Torii.