Złoto fizyczne cieszy się w ostatnich latach dużą popularnością. Miały na to wpływ kryzysy gospodarcze, wybuch pandemii i wojny, a także ponadprzeciętnie wysoka inflacja. Złoto jako „bezpieczna przystań inwestorów” bardzo dobrze sprawdza się w takich okolicznościach, chroniąc siłę nabywczą oszczędności. W jaki sposób jest to możliwe i jak bezpiecznie inwestować w złoto?
Dlaczego złoto jest bezpieczną przystanią?
Ceny królewskiego kruszcu cechują się względną stabilnością – w długiej perspektywie sukcesywnie rosną. W ostatnich pięciu latach (między styczniem 2018 a styczniem 2023 roku) ceny złota wzrosły o 40%, a w ostatnich 20 latach – o 440% (z 350 do około 1 900 dolarów za uncję). Jednocześnie w ujęciu krótkoterminowym, można zauważyć (niekiedy bardzo wyraźne) wahania. Dlatego też zakup złota najlepiej traktować jako sposób na zabezpieczenie kapitału w czasie, a nie sposób na szybki zysk.
W stronę złota inwestorzy zwracają się często w trakcie różnego typu kryzysów, kiedy sytuacja na rynku jest niestabilna, a bardziej agresywne formy inwestowania (np. akcje) nie przynoszą zysków lub wiążą się z dużym ryzykiem straty. W momentach kryzysowych, ze względu na zwiększony popyt, wycena złota często idzie gwałtownie w górę. Ostatnie przykłady to pandemia COVID-19 i wybuch wojny za naszą wschodnią granicą – wtedy to uncja złota przebiła granicę rekordowych 2 000 dolarów za uncję.
Złoto jest nazywane uniwersalną walutą – wszędzie uznaje się jego wysoką wartość, łatwo je również nabyć i sprzedać w każdym zakątku globu. Jest więc aktywem o bardzo wysokiej płynności. Kurczące się zasoby kruszcu i rosnące koszty wydobycia sprawiają, że z dużym prawdopodobieństwem można zakładać dalsze wzrosty jego wyceny.
Jak kupować fizyczne złoto? Tradycyjne sztabki
Współcześnie złoto fizyczne jest sprzedawane w formie sztabek i monet bulionowych. Obie te grupy produktów są dostępne w różnych gramaturach, co oznacza, że mogą je kupić zarówno wytrawni inwestorzy z dużym kapitałem, jak i osoby, które nie zgromadziły wielu środków. Wariantów produktów jest bardzo dużo.
Złote sztabki są dostępne w gramaturach od 1 grama (koszt we wrześniu 2023 to około 320 zł) do 1 kilograma (koszt około 270 000 zł) i więcej. Między nimi jest wiele wyrobów pośrednich, m.in. 2 g, 5 g, 10 g, 20 g, 31,1 g (1 oz), 50 g, 100 g czy 250 g.
Złote monety to znakomita opcja inwestycyjna dla mniejszych inwestorów.
Monety bulionowe – elegancka alternatywa dla sztabek
Z kolei monety najczęściej sprzedawane są w wadze 1 oz, czyli 1 uncji trojańskiej. Koszt takiego produktu to aktualnie około 8 500 zł (przeczytaj więcej: uncja – ile to gramów?). Dla osób, które chcą zainwestować mniejsze środki, dostępne są produkty mniejsze – 1/2, 1/4, czy 1/10 oz – proporcjonalnie tańsze. Popularne monety bulionowe to na przykład Krugerrand (wybijany w RPA), Australijski Kangur, Kanadyjski Liść Klonowy, Amerykański Orzeł, Chińska Panda, a wśród monet europejskich – Britannia i Wiedeński Filharmonik. Sprawdź te i pozostałe monety na stronie dealera metali szlachetnych ASCOIN – https://ascoin.pl/pol_m_ZLOTE-MONETY-135.html.
Jak bezpiecznie kupić złoto?
Przede wszystkim należy wybierać złoto inwestycyjne, czyli sztabki i monety bulionowe wysokiej próby (składające się w całości lub prawie w całości z czystego złota). Inwestycyjnego charakteru nie mają złota biżuteria czy też monety historyczne – cena takich produktów jest do pewnego stopnia uznaniowa (zależy na przykład od kwestii estetycznych czy dostępności).
Sztabki i monety bulionowe pochodzące ze znanych światowych rafinerii i mennic posiadają często akredytację LBMA (Londyńskiego Stowarzyszenia Rynku Kruszców) – instytucji regulującej w dużym stopniu światowy rynek złota. Tacy producenci, to między innymi PAMP, Valcambi, Argor-Heraeus czy Metalor.
Złoto najlepiej kupować u autoryzowanych dealerów metali szlachetnych, którzy (tak jak wspomniany wcześniej ASCOIN) prowadzą często sprzedaż zarówno w fizycznie rozumianych salonach sprzedaży, jak i przez internet.
tekst płatny
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS