Firmy, które złożyły najlepsze (najniższe) oferty w przetargu na odbiór odpadów z Legionowa, ratusz poinformował, że ich oferty są rażąco zaniżone. Podobnie było 2 lata temu, kiedy władze miasta odrzuciły najkorzystniejsze oferty. Sprawą może zainteresować się CBA i prokuratura
Przypomnijmy. 1 września otwarto oferty firm w ramach przetargu na odbiór odpadów komunalnych z Legionowa w latach 2024-2025. Okazało się, że wpłynęły 4 oferty, z których 2 spełniają cenowe kryteria, a dwie pozostałe przekraczają zaplanowany przez miasto na ten cel budżet. Pisaliśmy o tym 3 tygodnie temu (TiO nr 36/2023). Zadaliśmy także wówczas pytanie – czy władze Legionowa znów będą chciały wybrać droższą ofertę?.
Powtórka sprzed 2 lat
Niestety przewidzieliśmy, że może ponownie dojść do sytuacji, która niekorzystnie odbije się na portfelach mieszkańców. Z ustaleń redakcji wynika bowiem, że te właśnie dwa konsorcja (PARTNER Dariusz Apelski Sp. z o.o., PARTNER Sp. z o.o. Sp. K. oraz RDF Sp. z o.o., ; MPK PURE HOME Sp. z o.o.), które złożyły najniższe i mieszczące się w zaplanowanym na ten cel budżecie oferty, otrzymały obecnie informacje, że ich oferty są rażąco zaniżone. Jest to o tyle dziwne, że oferta jednej z tych firma jest niższa od wyznaczonego budżetu (32 mln 400 tys. zł) tylko o ok. 26 tys. zł a druga o ok. 1,9 mln zł. Trudno więc uznać, że ceny te rażąco odbiegają od ustalonego przez miasto limitu.
Chcą wybrać droższą ofertę?
Być może nie byłoby w tym niczego dziwnego, gdyby identyczna sytuacja nie miała miejsca już 2 lata temu. Wówczas władze Legionowa podpisały umowę na odbiór odpadów, na lata 2022-2023, z konsorcjum firm MS-EKO i EKO-MAX. Chociaż konsorcjum to było na 3 miejscu, jeśli chodzi o najkorzystniejsza ofertę. Wtedy także dwie oferty, które były niższe, a więc korzystniejsze dla miasta, zostały odrzucone. Wtedy legionowski ratusz również zarzucał tym firmom, które je przedstawiły, że ich oferty są rażąco niskie.
Z naszych informacji wynika, że tym razem przetargiem na odbiór odpadów z Legionowa może zainteresować się oraz objąć go swoim nadzorem Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz prokuratura. Do tej pory, pomimo zadanych w piątek (29 września) pytań, nie udało się redakcji uzyskać oficjalnych potwierdzeń od tych organów.
Do sprawy będziemy wracać.
Komentarze
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS