Z Urzędu Miejskiego wyszło pismo do mieszkańców niektórych lokali komunalnych, które wywołało ich ogromny sprzeciw. Urzędnicy chcieli, aby najemcy wypowiedzieli się czy byliby zainteresowani wykupem na własność najmowanych lokali mieszkalnych za 70% wartości. W piśmie padło także sformułowanie, że „gmina może skorzystać z ustawowego prawa wypowiedzenia umowy najmu i zapewnić inny lokal zamienny w zasobie gminnym”.
Dokument tak zdenerwował adresatów, że postanowili przyjść na piątkową sesję Rady Miejskiej, by pokazać, co sądzą o otrzymanych propozycjach.
Jeszcze przed sesją odbyła się krótka konferencja prasowa z ich udziałem.
– Chcemy godnie żyć w naszym mieście. Mamy mieszkania komunalne, w których nie wiemy czy możemy czy nie możemy mieszkać. Zapewniono nas na spotkaniu kilka dni temu, że będziemy mogli w swoich mieszkaniach pozostać, jednak obawiamy się, że za pół roku czy rok sytuacja się powtórzy. My chcemy mieć to na piśmie, że jesteśmy nie do ruszenia z tych mieszkań. Drugą sprawa jest wysokość bonifikaty. Nie jesteśmy tutaj jakoś politycznie. Chcemy godnie żyć, mieć święty spokój – mówiła przed sesją jedna z mieszkanek.
Odczytane zostało oświadczenie mieszkańców:
„Za pośrednictwem mediów chcemy zaakcentować, iż oczekujemy od urzędników odpowiedzialnych za treść pism wysyłanych do mieszkańców, przeprosin za wywołanie niepotrzebnych emocji: strachu, stresu i obawy o jutro zwłaszcza wśród osób starszych, schorowanych, a także niepełnosprawnych. Ta sytuacja wywołała traumę, z którą te osoby będą się mierzyły jeszcze długi czas. Oczekujemy, że urzędnicy staną na wysokości zadania i będą potrafili przyznać się do błędu, a przeprosiny uspokoją straumatyzowanych mieszkańców.”
Już w trakcie obrad radni mogli wysłuchać wystąpienia jednej z mieszkanek.
Panie Prezydencie! Panie i Panowie Radni
W ostatnich dniach najemcy lokali komunalnych znajdujących się we wspólnotach mieszkaniowych, gdzie gmina ma udział w postaci jednego do trzech lokali otrzymali niepokojące pisma o konieczności wykupienia lokalu pod groźbą wypowiedzenia najmu.
W uzasadnieniu podano, że jest to zgodne z Programem Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Gminy na lata 2021-2025.
Jest tam bardzo kontrowersyjny zapis, który dzieli najemców lokali komunalnych na tych, którzy mieszkają we wspólnotach o minimalnym udziale gminy (1-3 lokali) oraz na pozostałych. Pierwszą grupę najemców wg tego zapisu Gmina może przenieść do lokalu zamiennego w przypadku odmowy wykupu, pozostali mogą lokal wykupić lub nie.
Taki zapis pomijając stronę moralną, polegającą na antagonizowaniu mieszkańców jest niezgody z zasadami współżycia społecznego. Wiele rodzin, które otrzymały pisma mieszkają w lokalach od lat i płacą sumiennie czynsz oraz wykonują na swój koszt remonty lokalu. Wśród nich są rodziny, które były już wielokrotnie przesiedlane i były zapewniane, że to jest ich lokal docelowy. W imieniu tych wszystkich rodzin zwracam się do Pana Prezydenta oraz do Rady Miejskiej o wycofanie się z żądań zawartych w tych pismach i zmiany zapisów w Programie uchwalonym dnia 26.02.2021 przez usunięcie z paragrafu 6 punktu 4, dającego gminie prawo do przesiedlenia lokatorów, którzy odmawiają wykupu.
Naszym zdaniem działania zarówno Prezydenta, jak i Rady Miejskiej powinny pójść w kierunku zwiększenia bonifikaty przy wykupie lokalu komunalnego do 95-97%.
Mieszkańcy dobrze pamiętają nie tak odległe czasy – gdy mieszkania mogły być wykupywane za symboliczną złotówkę. Chcemy zapytać Państwa, czym różnimy się my od tamtych ludzi?
Dlaczego nas traktuje się w sposób dyskryminujący?
Decyzja o zwiększeniu bonifikaty leży w kompetencji Rady Miasta i nic Państwa tu nie ogranicza.
Ograniczeniem jest wyłącznie chęć wykazani się dobrą wolą i dbałością o dobro mieszkańców. To pozwoliłoby rozwiązać problem wychodzenia gminy ze wspólnot mieszkaniowych.
Reklama
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS