A A+ A++

Koło Trzebieszów i Koło Łuków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej zorganizowały obchody 74. rocznicy rozbicia Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Łukowie. Uroczystość odbyła się w niedzielę 26 stycznia.

74 lata temu, w 1946 roku, po kolejnych aresztowaniach przeprowadzonych przez Urząd Bezpieczeństwa na początku stycznia, komendant Obwodu Łuków Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość kpt. Stefan Lemieszek zarządził przygotowania do opanowania więzienia w Łukowie. Na naradzie 21 stycznia do przeprowadzenia akcji wytypowano 137 żołnierzy Obwodu Łuków i Radzyń Podlaski oraz wyznaczono datę akcji na 24 stycznia. Tego dnia trasy wylotowe z miasta zostały zajęte i odcięto łączność telefoniczną z Łukowem. Julian Woch ps. ,,Biały’’ z grupą 28 podkomendnych uzbrojonych w 2 rkm i 26 automatów rozpoczął uderzenie na budynek Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego we wczesnych godzinach porannych. W wyniku akcji uwolniono 27 więźniów oraz zarekwirowano dokumentację UB. Oddział ,,Białego’’ nie poniósł strat. (Jarosław Kopiński ,,Konspiracja akowska i poakowska na terenie Inspektoratu Rejonowego Radzyń Podlaski w latach 1944 – 1956″)

Tę historię przypomniano podczas uroczystości zorganizowanej 26 stycznia. Członkowie Koła Trzebieszów oraz Koła Łuków ŚZŻAK spotkali się najpierw na Mszy Świętej w intencji Żołnierzy Armii Krajowej oraz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” zamordowanych i poległych w walkach z funkcjonariuszami Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i sowieckiego NKWD w kościele NMP Matki Kościoła w Łukowie. Homilię, podczas której przypomniane zostały wydarzenia sprzed 74 lat, wygłosił ksiądz Szczepan Litwiniuk. Po Eucharystii uczestnicy uroczystości zgromadzili się przy pomniku poświęconym bohaterom akcji z 1946 roku. Złożono tam kwiaty i zapalono znicze. Wśród obecnych tam osób byli m.in. członkowie rodziny Juliana Wocha ps. ,,Biały”, do których z wyjątkową prośbą zwrócił się Konstanty Strus, główny inicjator spotkania. Zapytał on rodzinę o możliwość wyrażenia zgody na ekshumację ciała Juliana Wocha i pochowania jego prochów w grobie żołnierzy Armii Krajowej na cmentarzu w Trzebieszowie.

zdjęcia: podlasie24.pl/Tomasz Goławski

AKup/DW

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrognozowane przekroczenie poziomu informowania dla pyłu PM10
Następny artykułJak korzystać z fotografii w reklamie