Liczba wyświetleń: 1158
WiFi to fale elektromagnetyczne z zakresu 2,4 i 5 GHz. To światło, które widzisz, z tą różnicą, że może przenikać przez ściany ze względu na znacznie większą długość fali. Podobnie jak światło i echolokacja, fale te również odbijają się od różnych powierzchni i po odpowiedniej rekonstrukcji mogą zostać wykorzystane do stworzenia obrazu.
Rozwój tej technologii sięga co najmniej lipca 2005 r., kiedy to badacze oświadczyli na sympozjum IEEE, że stworzyli ultraszerokopasmowy system radarowy z krótkim impulsem o wysokiej rozdzielczości, działający w paśmie około 10 GHz. Zastosowania te były przeznaczone wyłącznie do użytku wojskowego i policyjnego, zapewniając jednostkom „zwiększoną świadomość sytuacyjną”.
Kilka lat później, w 2008 r., badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara opracowali wstępne podejście do obrazowania za pomocą Wi-Fi, które zaprezentowali na konferencji IEEE ACC 2009. Rok później naukowcy wykazali wykonalność tego podejścia.
Idealny system obrazowania Wi-Fi został zaprezentowany na rynku w grudniu 2022 r., kiedy naukowcy z Uniwersytetu Carnegie Mellon połączyli najnowszą technologię wykrywania Wi-Fi z silnikiem obliczania postaci ludzkiej w 3D znanym jako DensePose.
DensePose to technologia rozwijana od 2018 roku przez Facebooka (obecnie firmę Meta). Jest bardzo podobna do omawianego wcześniej systemu WiPose i ma na celu „mapowanie wszystkich pikseli obrazu RGB człowieka na przestrzeń trójwymiarową”. Naukowcy zmodyfikowali DensePose tak, aby zamiast robił obraz RGB, był on zgodny z obrazami generowanymi przez najnowocześniejsze technologie wykrywania Wi-Fi. W ten sposób skonstruowany system „może wykryć sylwetkę ludzi w pomieszczeniu wyłącznie na podstawie sygnałów Wi-Fi przechodzących przez otoczenie”.
Na podstawie: GitHub.com, DiscoverMagazine.com, IEEExplore.ieee.org, web.ECE.UCSB.edu [1] [2] [3], Arxiv.org
Źródło zagraniczne: Technocracy.News
Źródło polskie: PrisonPlanet.pl
Poznaj plan rządu!
OD ADMINISTRATORA PORTALU
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS