A A+ A++

Jak wyglądało życie mieszkańców powiatu dębickiego w czasie II wojny światowej? Na to pytanie można było poznać odpowiedź podczas sesji popularno-naukowej w Domu Kultury Śnieżka. Rozmawiano o represjach wobec lokalnej ludności, zagładzie Żydów oraz bohaterskich postawach. Wydarzenie zostało zadedykowane młodzieży z naszego regionu.

Sesja składała się z trzech prelekcji. Jacek Magdoń z rzeszowskiego oddziału IPN opowiedział o niemieckich represjach wobec Polaków oraz losach ludności z obszaru SS Heidelager Pustków. Marzena Baum-Gruszowska, kustosz Muzeum Regionalnego w Pilźnie przedstawiła temat zagłady Żydów na terenie powiatu. Mówiono także o postawie mieszkańców w czasie akcji pacyfikacyjnych prowadzonych przez Niemców.

Młodzież miała również okazję obejrzeć wystawę „Wieś Polska między dwoma totalitaryzmami” przygotowaną przez IPN. Sesja odbyła się w ramach projektu „Postawa Anhelego przykładem niezłomności społeczeństwa wobec okupanta na ziemi dębickiej” realizowanego przez Miejską i Powiatową Bibliotekę w Dębicy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLas Vegas stało się najpopularniejszym miejscem obserwacji UFO w USA
Następny artykułPotrącenie 6-latka na osiedlu