A A+ A++
fot. materiały prasowe

Woda, aby spełniała swoją rolę w sposób optymalny, często wymaga odpowiedniego przygotowania. Uzdatnianie wody sprawia, że ta niezwykle cenna substancja staje się jeszcze bardziej wartościowa i dostosowana do różnych celów. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej temu fascynującemu procesowi oraz jego kluczowym aspektom.

Czym jest uzdatnianie wody?

Pod pojęciem uzdatnianie wody kryje się takie działanie, które prowadzi do tego, że woda staje się zdatna do określonych zastosowań. Najczęściej uzdatnianie wody kojarzone jest z procesami, które mają sprawić, że stanie się ona bezpieczna do spożycia. Mowa tutaj przede wszystkim o usuwaniu z niej zanieczyszczeń biologicznych, takich jak bakterie. Uzdatnianie z wody zanieczyszczeń mikrobiologicznych to inaczej dezynfekcja wody. To jednak niejedyna korzyść, którą przynosi uzdatnianie. Niekiedy jego celem jest zmiękczanie wody, aby lepiej sprawdzała się do zastosowań gospodarczych w domu bądź minimalizowała ryzyko powstawania kamienia kotłowego. Z kolei przemysł kosmetyczny czy farmaceutyczny potrzebuje uzdatniania wody, aby ta uzyskała określone parametry, nadające się do produkcji środków pielęgnacyjnych czy lekarstw.

Jak działa uzdatnianie wody?

Jak wygląda uzdatnianie wody? To zależy od konkretnej metody. W przypadku filtrów działających na zasadzie adsorpcji, czyli gromadzenia substancji rozpuszczonych w cieczy na powierzchni ciała stałego (wkładu filtracyjnego), zanieczyszczenia, mówiąc obrazowo, przyklejają się do takiego filtra. Z kolei uzdatnianie wody filtrem membranowym pozwala na zatrzymywanie niechcianą zanieczyszczeń za specjalną, półprzepuszczalną membraną. Jeszcze inaczej przebiega proces, który sprawia, że woda z twardej stanie się miękka. Najczęściej następuje to dzięki tak zwanej wymianie jonowej. Z kolei woda basenowa czy wodociągowa uzdatniana jest np. dzięki rozpuszczaniu w niej związków chloru.

Najczęstsze techniki uzdatniania wody

Przejdźmy zatem do konkretów. Jakie techniki stosują eksperci, aby uzdatnić wodę? Najczęściej wykorzystuje się w tym celu takie metody jak:

  • Ultrafiltracja

Proces ultrafiltracji to wykorzystanie membrany do oddzielania zanieczyszczeń. Jednak jest to zupełnie inna metoda niż tradycyjne, fizyczne separowanie kratkami czy sitami. Ultrafiltracja umożliwia eliminację mikroskopijnych cząstek, które są niewidoczne gołym okiem. To wszystko dzięki specjalnym membranom wyposażonym w kapilarne włókna, zawierające mikroskopijne otwory. Te otwory przepuszczają czystą wodę, podczas gdy niechciane substancje, które zostają zatrzymane, mogą mieć średnicę nawet mniejszą niż 0,05 µm.

  • Odwrócona osmoza

To również filtracja membranowa, jednak szacuje się, że jeszcze skuteczniejsza od ultrafiltracji. Otwory w membranie są jeszcze mniejsze, jednak to, co znacznie wyróżnia tę metodę, to odwrócenie przepływu kierunku wody dzięki wprowadzeniu do niej odpowiedniego ciśnienia. Dzięki specjalnie powstającej różnicy stężenia wody przed i za membraną, następuje proces odwróconej osmozy, co pozwala na uzyskanie blisko 100% czystej wody.

  • Chlorowanie

Chlor to doskonały środek utleniający, który doskonale sprawdza się jako substancja do eliminacji patogenów lub ich dezaktywacji. W ramach tej metody można używać czystego chloru gazowego lub jego związków. Urządzenia zwane chloratorami (inne nazwy to generatory chloru) precyzyjnie dawkują odpowiednie ilości tego środka dezynfekcyjnego i jeśli stosowane zgodnie z zaleceniami, są całkowicie bezpieczne. Alternatywnie dostępne są także tabletki chloru, które można rozpuszczać bezpośrednio w wodzie, np. w basenie.

  • Zmiękczanie wody

Twardość wody tworzą zawarte w niej węglany wapnia. Aby wodę zmiękczyć, konieczne jest usunięcie nadmiaru jonów wapnia poprzez wymianę ich na jony sodu. Uzyskać można to stosując zmiękczacze do wody, które to urządzenia są wyposażone w złoża jonowymienne.

  • Odżelazianie wody

Żelazo w wodzie bywa powodem powstawania rdzy, a ta z kolei zwiększa ryzyko korozji rur. Aby pozbyć się tego pierwiastka z wody, stosuje się odżelaziacze z filtrami, np. piaskowymi albo katalitycznymi. Rozpuszczone żelazo zostaje najczęściej utlenione i zatrzymane na złożu.

Przed przystąpieniem do uzdatniania warto przebadać wodę. Da to jasny obraz jej parametrów i pozwoli na dobór takich metod uzdatniania, które realnie poprawią kondycję wody. Specjaliści z granimex.com.pl zajmą się wszystkim kompleksowo: pobiorą odpowiednią próbkę, przebadają ją, przekażą raport o stanie wody i pomogą w doborze narzędzia do uzdatniania, jeśli zechcemy poprawić niektóre parametry wody. Z usług specjalistów korzystają zarówno osoby prywatne, jak i firmy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiemcy: Usunięto pomnik kardynała oskarżonego o przestępstwa seksualne
Następny artykułRadzymin – nowe godziny pracy urzędu