W Toronto w wieku 92 lat zmarł Kazimierz Głaz, artysta malarz, który pozostawił w Muzeum Ziemi Chełmskiej znaczną część swojej malarskiej spuścizny. – Nie ma już wybitnego Artysty i Przyjaciela wśród nas, ale jego dzieło, idee i okazywana nam przyjaźń pozostaną niezmienne – mówi Jagoda Barczyńska z Muzeum Ziemi Chełmskiej.
J. Barczyńska, kustosz, kierownik Działu Sztuki Współczesnej i Galerii 72 Muzeum Ziemi Chełmskiej, a także przyjaciółka zmarłego w Kanadzie Kazimierza Głaza, mówi, że był to artysta wybitny. Większość życia przyszło mu spędzić na obczyźnie. J. Barczyńska wspomina, że mimo odległości był bliski chełmskiemu muzeum i pozostawił w kolekcji Galerii 72 znaczącą część swojej spuścizny, należącej do różnych okresów jego twórczości. Były to dary, które wpływały sukcesywnie od 1998 r., a muzeum wielokrotnie je wystawiało.
– Przez te wszystkie lata była to intensywna współpraca i wymiana maili, w których prof. Kazimierz Głaz dzielił się swoją wiedzą, myślą o sztuce i odchodzącym świecie – mówi J. Barczyńska. – W ostatnim czasie maile przestały dochodzić, a Profesor nie reagował na moje. Czułam podskórnie, że to oznaka fizycznej słabości, z którą nie potrafił już sobie poradzić. Pozostanie w naszej pamięci jako Człowiek i Artysta niezwykły, którego hojność i wiara w podejmowane przez nas działania dodawały nam skrzydeł. Nie ma już Wybitnego Artysty i Przyjaciela wśród nas, ale jego dzieło, idee i okazywana nam przyjaźń pozostaną niezmienne. Niech odpoczywa w spokoju. Nie pozwolimy o Nim zapomnieć.
Kazimierz Głaz (1931-2023) zostanie pochowany w swej rodzinnej miejscowości, Borki Nizińskie.
Po raz pierwszy Muzeum Ziemi Chełmskiej pokazało dzieło K. Głaza w 1998 roku. Kolejne odsłony jego prac to: „Formy w przestrzeni kanadyjskiej. Dar dla kolekcji Galerii 72” (2008), „Kazimierz Głaz, Alfred Hałasa – polscy artyści w Kanadzie. Dar dla chełmskiej kolekcji” (2018), „Omne trinum perfectum. Formy trójkątne z kolekcji Galerii 72” (2013); „Sztuka lat osiemdziesiątych z kolekcji Galerii 72 (2017)”; „Obraz-obiekt” (2018)”; „Odmienne postawy – cztery przestrzenie. Mistrzowie współczesności z kolekcji Galerii 72” (2021); „Galeria 72. 50 lat kształtowania przestrzeni dla sztuki. 1972-2022” (2022). (opr. mo, fot. cultureave.com)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS