Kanadyjska opozycja krytykuje 25 września premiera Kanady Justina Trudeau w związku z uhonorowaniem przez parlament w Ottawie członka dywizji SS Galizien Jarosława Hunki. Składająca się z ukraińskich ochotników jednostka odpowiedzialna jest za zamordowanie tysięcy Polaków i Żydów. Swoje oburzenie wyrazili także przedstawiciele środowisk żydowskich.
Po przemówieniu Zełenskiego w parlamencie w Ottawie, Rota zwrócił się do siedzącego na galerii Hunki i przedstawił go jako „ukraińsko-kanadyjskiego weterana II wojny światowej, który walczył o ukraińską niepodległość z Rosjanami”. Nazwał go „ukraińskim bohaterem, kanadyjskim bohaterem, któremu dziękujemy za jego służbę”. Zebrani nagrodzili 98-letniego weterana owacją na stojąco. Oprócz Zełenskiego na sali obecny by m.in. premier Kanady Justin Trudeau.
CZYTAJ WIĘCEJ: W kanadyjskim parlamencie oklaskiwano… 98-letniego weterana SS Galizien. Był tam Zełenski. Spiker bierze winę na siebie i przeprasza
Oburzenie środowisk żydowskich
Nie możemy pozwolić na wybielanie historii
— oświadczył 25 września Michael Mostyn, szef B’nai Brith Canada, najstarszej w Kanadzie niezależnej żydowskiej organizacji praw człowieka.
W piątek członek nazistowskiej 14. Dywizji Waffen SS został uhonorowany przez członków parlamentu w sercu kanadyjskiej demokracji. Nie możemy pozwolić na wybielanie historii
— napisał na Twitterze Mostyn.
To więcej niż oburzające, że Parlament uhonorował w ten sposób weterana przestępczej jednostki nazistowskiej. Kanadyjscy żołnierze walczyli i ginęli, aby uwolnić świat od zła nazistowskiej brutalności
— podkreślił szef B’nai Brith Canada.
Rozumiemy, że nasz rząd wkrótce przeprosi Kanadyjczyków za ten skandal. Nie będą jednak przyjęte żadne przeprosiny, które nie dostarczą społeczeństwu szczegółowego wyjaśnienia, jak do tego mogło dojść w sercu naszej demokracji. To haniebne
— oświadczył.
B’nai Brith Canada na swojej stronie przedstawia się jako najstarsza niezależna żydowska organizacja praw człowieka w kraju.
Jesteśmy pryncypialnym głosem oddolnym, którego celem jest wykorzenienie rasizmu, antysemityzmu i nienawiści we wszystkich jego formach, broniąc praw osób marginalizowanych, zapewniając jednocześnie podstawowe ludzkie potrzeby członkom naszej społeczności
— opisuje swoje cele organizacja.
Ukraińscy żołnierze SS Galizien uczestniczyli w lutym 1944 r. w zbrodni w Hucie Pieniackiej, gdzie – według śledztwa IPN – pod niemieckim dowództwem, wraz z paramilitarnymi oddziałami ukraińskich nacjonalistów zamordowali ok. 850 Polaków. Żołnierze tej formacji podejrzewani są również o dokonanie zbrodni w Iwoniczu, Chodaczkowie Wielkim, Prehoryłe i Smoligowie.
Krytyka opozycji
Za tę kontrowersyjną sytuację premiera Kanady obwinia lider konserwatywnej partii „Bloc Quebecois” Yves-François Blanchette.
Pan Trudeau musi przeprosić osobiście, a nie obwiniać innych, jak zawsze to robi
— napisał na Twitterze.
W swoim wpisie Blanchette twierdzi, że Justin Trudeau spotkał się z Hunką, czemu zaprzecza sekretarz prasowy kancelarii premiera.
To niepokojące
— podkreślił przywódca „Bloc Quebecois” w wywiadzie dla Radio-Canada – ale jasne jest, że w parlamencie nie ma sympatyków reżimu nazistowskiego.
Byłoby bardzo nierozsądne bawić się w to partyzancką polityką”.
Wyraził też obawę, że „błąd ten zostanie wykorzystany przez rosyjską propagandę”.
CZYTAJ TEŻ:
— Skandal w kanadyjskim parlamencie. Szydło: Wydawało się, że Ukraińcy mają nowych bohaterów. Zełenski nie domyślał się, co robił Hunka?
— Ambasador RP w Kanadzie: „Nie ma zgody na wybielanie złoczyńców, oczekuję przeprosin”. W parlamencie uhonorowano członka SS Galizien
pn/PAP/X
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS