Niemiecki producent farmaceutyczny Merck KGaA ogłosiła dwie nowe współprace w zakresie odkrywania leków w oparciu o sztuczną inteligencję, z firmami BenevolentAI i Exscientia. Wartość umów opiewa na kwotę 1,3 mld USD.
Spółka oczekuje, że ogłoszone partnerstwa zaowocują powstaniem kilku nowych kandydatów na leki do badań klinicznych w kluczowych obszarach terapeutycznych, takich jak onkologia, neurologia i immunologia.
Zgodnie z warunkami umów wybrane zostały trzy potencjalne cele do zainicjowania każdego partnerstwa, z możliwością zidentyfikowania i wyznaczenia dodatkowych celów w przyszłości. Współpraca skupi się na opracowywaniu nowych kandydatów na małe cząsteczki, które Merck KGaA wybierze do dalszego rozwoju przedklinicznego i klinicznego.
W ramach umów obie firmy z siedzibą w Wielkiej Brytanii otrzymają od firmy Merck KGaA płatności z góry i będą uprawnione do przyszłych płatności, na które składają się tantiemy za osiągnięte kamienie milowe oraz ustalonych progów z opłat licencyjnych z wartości sprzedaży netto.
Exscientia otrzyma płatność z góry w wysokości 20 mln USD i do 674 mln USD obiecanego wynagrodzenia w zamian za potencjalnie osiągnięte kamienie milowe, jeśli wszystkie trzy projekty osiągną swoje cele.
Tymczasem BenevolentAI otrzyma od firmy Merck zaliczkę w wysokości miliona dolarów, a także płatności za kamienie milowe, które podniosą wartość partnerstwa do 594 mln USD.
„Dzięki konwergencji nauki, danych i sztucznej inteligencji jesteśmy zdeterminowani, aby przyspieszyć rozwój nowych i naprawdę innowacyjnych kandydatów, torując drogę do niewyobrażalnych wcześniej przełomów w medycynie” – powiedział Danny Bar-Zohar, globalny dyrektor ds. badań i rozwoju i dyrektor medyczny sektora opieki zdrowotnej w firmie Merck KGaA.
„Nasza zastrzeżona technologia i… podejście polegające na łączeniu sztucznej inteligencji, biologii molekularnej, chemii medycznej i farmakologii in vivo wspierają odkrywanie innowacyjnych kandydatów na leki w mniejszej liczbie cykli” – mówi cytowana komunikacie Joanna Shields, dyrektor naczelna BenevolentAI.
„Nie możemy się doczekać uzupełnienia wiedzy naukowej (producenta leków – przyp. red.) o naszą zintegrowaną platformę technologiczną i zdolność do generowania nowatorskich danych, aby sprostać niektórym z najtrudniejszych wyzwań związanych z projektowaniem leków na raka i choroby immunologiczne” – mówi prof. Andrew Hopkins, założyciel i dyrektor naczelny Exscientia.
Merck KGaA wygenerowała już własny silnik odkrywania leków oparty na sztucznej inteligencji, znany jako Aiddison, którego celem jest zwiększenie prawdopodobieństwa identyfikacji cząsteczek lekopodobnych oraz ograniczenie konieczności syntezy i sprawdzania związków pod kątem aktywności w laboratoriach.
źródło: mat. pras.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS