„Krajobraz po Niemożliwym” to cykl wykładów, projekcji filmowych i warsztatów komiksowych dla młodzieży i młodych dorosłych, a także wystawa zewnętrzna skierowana do lokalnej społeczności. Realizatorem projektu, który poświęcony był 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, była Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna.
Projekt inicjował w naszym mieście działania o charakterze kulturalnym, mające na celu przypomnienie i utrwalenie pamięci o polskim czynie niepodległościowym z 1863 roku. Wzięło w nim udział około 480 uczestników. Świdniczanie, między innymi, wysłuchali wykładów: Mirosława Króla, dyrektora II LO – „Wolności błyszczy zorza, wolności bije dzwon – Powstanie na terenach Polski”, Jacka Rogali z lubelskiego IPN na temat kobiet w powstaniu, Sylwii Kostyry, pracownika Oddziału Lubelskiego Instytutu Pamięci Narodowej – „Rola IPN w zachowaniu i renowacji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski na przykładzie grobów uczestników powstania styczniowego”; obejrzeli wystawę „Nikt im iść nie kazał, poszli, bo chcieli”; wzięli udział w ośmiu warsztatach komiksowych, podczas których pracowali pod czujnym okiem Huberta Ronka, uznanego autora scenariuszy i komiksów „Kraina Herzoga”, „Dom Żałoby”, „Henryk i Bonifacy”.
Ostatnią odsłoną projektu był wtorkowy wykład „Powstanie Styczniowe w sztuce polskiej” dr hab. Elżbiety Flis-Czerniak z Katedry Historii Literatury Polskiej IFP UMCS. Wysłuchali go uczniowie I i II Liceum Ogólnokształcącego.
– Pochodzę z tych okolic i pamiętam, że jako dziecko chodziłam z babcią do Mełgwi, zatrzymując się po drodze przy mogile powstańczej, która znajduje się między Janowicami a Mełgwią. Motyw mogiły powstańczej i krzyża jest bardzo często wykorzystywany w literaturze, pojawia się na przykład w noweli „Gloria victis” i opowiadaniu „Hekuba” Elizy Orzeszkowej. Jeśli chodzi o malarstwo, obraz który utkwił w pamięci zbiorowej, to „Patrol powstańczy” Maksymiliana Gierymskiego. Malarz brał udział w powstaniu styczniowym, przeżył go, ale niewiele wiemy o tym, co robił – tak swoją prelekcję rozpoczęła E. Flis-Czerniak (wykład dostępny jest na profilu Facebookowym biblioteki).
Projekt został dofinansowany ze środków Biura Niepodległa, w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. Patronat nad wydarzeniem sprawowali Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.
ow, fot. MPBP
Last modified: 21 września, 2023
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS