Przyjechali tu z całego kraju: Gliwic, Zamościa, Wrocławia, Puław, Bydgoszczy, Siedlec i wielu innych miejscowości. Blisko 100 osób represjonowanych w stanie wojennym, wraz ze Strefą Historii Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku, mogło zapoznać się ze tradycjami miasta i porozmawiać o świdnickiej drodze do niepodległości, walki z komunizmem, strajkach w PZL-Świdnik, Świdnickich Spacerach, Radiu Solidarność, Krzyżach Przyrzeczenia i innych wydarzeniach związanych z naszym miastem.
– Jest to trzeci ogólnopolski zjazd osób represjonowanych, które organizuje Fundacja Nasza Solidarność z Puław, przy wsparciu Organizacji Międzyzakładowej „Solidarność” w Grupie Azoty Puławy – wyjaśniał Sławomir Kamiński, wiceprzewodniczący Organizacji. – Jest to trzydniowe spotkanie, podczas którego pokazujemy kolejne odsłony Lubelszczyzny i Solidarności na Lubelszczyźnie. W tym roku naszym głównym przesłaniem jest opowiedzieć o Lubelskim Lipcu 80. Obecnie jesteśmy w Świdniku, później jedziemy na Lokomotywownię, zwiedzimy Lublin i wszystko to służy pogłębieniu świadomości, że przed Sierpniem `80 był Lubelski Lipiec. Nie wszyscy o tym wiedzą. Te spotkania służą również temu, aby ludzie z całej Polski wymienili się swoimi doświadczeniami i porozmawiali o innych sprawach, które ich dotyczą.
Spotkanie w Świdniku rozpoczęło się przed bramą PZL-Świdnik, przeniosło pod pomnik Świdnickich Spacerów, a zakończyło się przy Dzwonie Wolności poświęconym 18 maja 1986 roku i znajdującym się przy kościele NMP Matki Kościoła w Świdniku. Uczestnicy mogli także zobaczyć wystawę ”Świdnik – Miasto Wolności” zorganizowaną w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Anny Kamieńskiej.
mk
Last modified: 22 września, 2023
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS