W niedzielę (17 września) odbył się po raz kolejny Piknik Historyczny, realizowany przez Muzeum Historii Regionalnej Pałacyk Oborskich.
Tym razem utrzymany był w klimatach sarmacko-szlacheckich. Pogoda, podczas wydarzenia dopisała wszystkim. Prezentowane były stroje oraz uzbrojenie szlachty z XVI-XVIII w., w tym wyposażenie polskiej, elitarnej formacji – husarii, odbyły się też strzelania z broni czarnoprochowej i wiele innych.
Funkcjonowało skryptorium klasztorne, w którym można było własnoręcznie sporządzić dokument pisany piórem i opatrzyć go pieczęcią lakową. Nad całością czuwali mnisi – mieleccy trynitarze (poznaliśmy burzliwe dzieje zgromadzenia, którego klasztor funkcjonował w XVIII stuleciu w naszym mieście). Nie zabrakło opowieści o zamku mieleckim, jego właścicielach w okresie szlacheckim, czyli o rodach Mieleckich i Ossolińskich.
Odbyły się również cieszące się ogromną popularnością pokazy garncarskie oraz warsztaty pszczelarskie. Na zgłodniałych czekały świeżo wypiekane nad ogniem podpłomyki z miodem.
Uczestnicy pikniku wzięli udział w konkursach, grach i zabawach szlacheckich w rytm muzyki dworskiej. Czekały na nich atrakcyjne nagrody ufundowane m.in. przez firmę COBI S.A.
Tłumy pozowały na ściance fotograficznej przygotowanej dla księżniczek i królewiczów. Ponadto najmłodsi za pomocą własnych palców malowali farbami artystyczne kolorowanki w klimatach zamkowych.
Wydarzenie współtworzyli:
Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Piast”,
Bractwo Rycerskie Ziemi Mieleckiej – Joannici, Fundacja Popieram Życie Miodem Słodzone,
Pracownia Ceramiczna „Kerami” Agnieszki Krzyżowskiej,
Zespół Szkół Technicznych wspomagany przez uczniów z wymiany międzykulturowej AFS z: Japonii, Włoch, Belgii i Tajlandii w osobach:
Saya Yamamoto, Zela Faruolo, Lore Maes i Kanat Theduck.
Według organizatorów impreza przyciągnęła ogromną liczbę Mielczan i mieszkańców naszego powiatu, także osoby z dalszych części Polski. Z atrakcji skorzystało ponad 800 osób.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS