A A+ A++

Wiele osób postrzega rynek kryptowalut wyłącznie poprzez pryzmat potencjału inwestycyjnego.

Dlatego wiele osób regularnie sprawdza „Bitcoin kurs” upatrując zysku w dynamicznie zmieniającej się wycenie tego aktywa. Tymczasem kryptowaluty, mają potencjał by stać się powszechnie akceptowanym środkiem płatniczym. Warto wiedzieć, że płacenie Bitcoinem za towary i usługi w wybranych polskich sklepach jest możliwe już od dawna. Jednak nie da się ukryć, że nie jest powszechną praktyką a raczej jedynie technologiczną ciekawostką. Wychodząc temu naprzeciw w niniejszym artykule zastanawiamy się, kiedy płacenie Bitcoinem w sklepach może stać się powszechniejsze?

Bitcoin jako środek płatniczy

Pierwotnie Bitcoin został stworzony jako środek płatniczy. Jednak, w miarę jak technologia blockchain się rozwijała, BTC zyskał na popularności dzięki temu, że jest postrzegany jako aktywo inwestycyjne. Nie oznacza to jednak, że twór ten służy wyłącznie do inwestycji. Czego potwierdzeniem jest fakt, że na przykład w Polsce istnieją sklepy i usługi, które akceptują płatności w BTC. Jeśli ktoś jest zainteresowany jakie punkty handlowo-usługowe akceptują tego typu płatności to prawdopodobnie powinien bez problemu znaleźć kilka przykładów za pomocą wyszukiwarki Google. Pomimo tego, że takich miejsc jest coraz więcej to jednak wciąż jest to jedynie ciekawostka, na którą decydują się nieliczne firmy, które po prostu chcą być postrzegane jako nowoczesne i nastawione przyjaźnie do społeczności entuzjastów branży blockchain.

Bitcoin wciąż ma szansę stać się powszechnie akceptowanym środkiem płatniczym. Za takim stanem rzeczy przemawia kilka jego ciekawych właściwości. Po pierwsze, technologia blockchain gwarantuje bezpieczne i trudne do naruszenia transakcje, które są zabezpieczane za pomocą kryptografii. Dla wielu osób fascynujące jest to, że takie transakcje odbywają się w sposób zdecentralizowany (bez potrzeby udziału centralnej instytucji takiej jak rządy lub banki centralne).

Kolejną zaletą transakcji przy użyciu kryptowalut jest fakt, że tego typu transakcje odbywają się bez ograniczeń terytorialnych. Bez większych przeszkód można przesłać środki w dowolne miejsce na świecie (oczywiście pod warunkiem, że lokalne przepisy na to pozwalają, gdyż rządy niektórych państw ograniczają obywatelom dostęp do kryptowalut za pomocą regulacji prawnych).

Kolejny aspekt, obok którego ciężko przejść obojętnie to fakt, że dokonywanie transakcji jest bardzo szybkie (np. w porównaniu do przelewów realizowanych w ramach systemu SEPA). To sprawia, że ewentualne transakcje kryptowalutowe mogą być konkurencją dla szybkich przelewów oraz wszelkich procesorów płatniczych.

Jakie przeszkody napotyka Bitcoin na drodze do stania się powszechnym środkiem płatniczym?

Jedną z widocznych barier jest dynamicznie zmieniający się kurs Bitcoin. To zjawisko generuje niepewność zarówno dla potencjalnych nabywców towarów i usług, jak i dla osób, które pełnią rolę sprzedawcy. Dynamicznie zmieniający się kurs po prostu nie ułatwia podawania cen i dokonywania transakcji handlowych.

Kolejną bardzo istotną barierą jest niepewność dotycząca regulacji prawnych. Dla wielu przedsiębiorców przyjmowanie płatności w kryptowalutach po prostu wydaje się skomplikowane (np. ze względów podatkowych). Co więcej, trudno oszacować jak w przyszłości rządy podejdą do uregulowania kryptowalut co również nie jest czynnikiem sprzyjającym coraz większej adopcji kryptowalut.

Poza tym, w porównaniu do tradycyjnych metod płatności, jak na przykład płatności kartą kredytową, wykorzystanie Bitcoina może wydać się skomplikowane również ze względów technicznych. Innymi słowy, po prostu w społeczeństwie brakuje wiedzy na temat świata blockchain. W szczególności w starszych pokoleniach każdy wie, jak posługiwać się kartą kredytową, ale brakuje wiedzy co do tego jak posługiwać się portfelem kryptowalutowym. Jak na razie kryptowaluty pozostają aktywem, którym w znacznej większości interesują się osoby, które są biegłe w przyswajaniu nowych technologii i entuzjastycznie patrzą na całą branżę blockchain.

Kilka słów podsumowania

Podsumowując, odpowiadając na tytułowe pytanie – kiedy płatność Bitcoinem w sklepie będzie powszechnym zjawiskiem trzeba szczerze powiedzieć, że jest to bardzo trudne do oszacowania. Niektórzy entuzjaści wierzą, że w miarę rozwoju technologii blockchain oraz zwiększenia świadomości społeczeństwa na temat kryptowalut, płacenie Bitcoinem może w przyszłości stać się bardziej powszechne. Z drugiej strony, wydaje się, że w tym aspekcie wiele zależy od tego jakie środowisko prawne będą miały kryptowaluty. Innymi słowy, regulacje prawne oraz akceptacja ze strony instytucji finansowych i rządów mogą decydująco wpływać na tempo i stopień akceptacji kryptowalut jako środka płatniczego. Przykładem jest Salwador, który uznał Bitcoina za legalny środek płatniczy i tym samym znacząco przyczynił się do zwiększenia ilości transakcji wykonywanych w BTC na terytorium tego kraju. Oczywiście raczej wydaje się mało prawdopodobne, że w Polsce Bitcoin zacznie być walutą traktowaną na równi ze złotówką. Niemniej jednak przyjazne regulacje prawne na pewno mogą być decydującym czynnikiem wpływającym na powszechną adopcje BTC w przyszłości.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: [email protected] lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUczniowie z Biskupca wyróżnieni
Następny artykuł„I tylko taką mnie ścieżką poprowadź” – koncert w Grocholicach