A A+ A++

Początek roku szkolnego to dobry moment by zadbać o zdrowie dziecka. Na przykład zaszczepić nastolatki przeciwko wywołującego nowotwory wirusowi HPV.

Na początku roku szkolnego robimy wiele rzeczy z myślą o przyszłości naszych pociech. Wybieramy im zajęcia dodatkowe i kursy. Warto też przy okazji zadbać o ich przyszłe zdrowie i – jeśli mamy dzieci w wieku 12 lub 13 lat – zaszczepić je przeciwko przenoszonemu drogą płciową wirusowi brodawczaka ludzkiego, znanego jako wirus HPV (Human Papilloma Virus). 

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Od 1 czerwca w Polsce te przełomowe szczepionki są bezpłatne dla wszystkich dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje bowiem zarówno preparat jak i jego podanie. Szczepienia nie są obowiązkowe, ale ze względu na ich zalety warto z nich skorzystać. Korzyści ze szczepienia odnoszą nie tylko dziewczynki, ale i chłopcy. Mogą oni uniknąć nowotworów i przenoszenia wirusa na partnerki.

W programie dostępne są dwie szczepionki: Cervarix i Gardasil 9. Obie działają podobnie i wymagają podania dwóch dawek w odstępie 6-12 miesięcy. W roku 2023 prawo do bezpłatnych szczepień przeciwko HPV mają wszystkie dzieci urodzone w latach 2010 i 2011. W przyszłym roku będzie można zapisać dzieci z roczników 2011 i 2012.

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w ramach programu bezpłatnych szczepień przeciw HPV od 1 czerwca do 23 sierpnia zaszczepiono w Polsce 84 075 dziewczynek i chłopców w wieku 12 i 13 lat. Według danych CEZ Na koniec lipca w Łódzkiem – 4 769.

Jak zapisać dziecko na szczepienie

Zapisu można dokonać przez Internetowe Konto Pacjenta (wybierając konto dziecka i zakładkę profilaktyka) lub przez infolinię 989. Możesz również zapytać o szczepienie swojego lekarza POZ. W województwie łódzkim szczepi 364 poradni, można wybrać dowolną.

Nie trzeba mieć skierowania!

Sprawdź gdzie się zaszczepić: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienie-ktore-chroni-przed-rakiem#mapaHPV

Wirus HPV jest najczęstszym wirusem przenoszonym przez kontakty seksualne, a zakażenia bardzo trudno uniknąć. Przenosi się bowiem już przez sam kontakt narządów płciowych typu skóra do skóry, do zakażenia nie jest potrzebny nawet pełen stosunek seksualny. Wiele osób nie zauważa nawet zakażenia i nieświadomie przekazuje wirusa dalej. Dlatego wirus ten jest powszechny. Zakłada się, że ponad 90 proc. osób w ciągu życia z wirusem HPV się zetknie. A około 50-75 proc. aktywnych seksualnie kobiet zakazi się odmianą wysokiego ryzyka. Na HPV nie ma lekar … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowy, lekki samochód kwatermistrzowski w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej
Następny artykułRybnik: Nowy prezes PWiK i nowy dyrektor RSK!