A A+ A++

Murowany grób należący do rodziny pana Antoniego znajduje się w obrębie kwatery 18 Cmentarza Głównego przy Słowackiego. – Tu są pochowani moja ciocia, wujek, babcia i siostra. Grób się osuwa, wymaga generalnego remontu. Chciałem się go podjąć, tymczasem od administratora obiektu usłyszałem, że muszę uiścić zaległe opłaty za grobowiec i opłatę prolongacyjną na kolejne 50 lat – mówi mężczyzna. Według niego żądanie administratora cmentarza jest nieuprawnione, a po jego stronie stoją przepisy i orzecznictwo sądowe.

Z panem Antonim Święckim spotykamy się przy rodzinnym grobowcu usytuowanym na Cmentarzu Głównym przy Słowackiego.

– Tu leżą członkowie mojej rodziny. W związku z kolejnymi pochówkami grób był kilka razy otwierany i w końcu całość nie wytrzymała. Ziemia się zapadła i wszystko się teraz wali. Jedynym wyjściem jest zburzenie i wykonanie grobowca od nowa. Przy takich kosztach jak obecnie to ogromne obciążenie finansowe. A teraz jeszcze zażądano ode mnie wniesienia zaległych opłat i pokrycia prolongaty na kolejne 50 lat – przedstawia sytuację nasz rozmówca.

Ostatni pochówek w rodzinnym, murowanym grobowcu był w 2006 roku. Zdaniem Wydziału Gospodarki Komunalnej UM w Przemyślu, z którym pan Antoni prowadził w tej sprawie korespondencję, nie spowodował on przedłużenia ważności opłaty za grób na kolejne 50 lat, bo pobrano jedynie opłatę za koszty pogrzebu. Wspomniana jednostka UM Przemyśla powołuje się na uchwałę rady miejskiej nr 94/2011 z 2011 roku, która mówi, że „opłatę prolongacyjną za pozostawienie nienaruszalności grobu należy uiścić w terminie 6 miesięcy od dnia wygaśnięcia wniesionych opłat cmentarnych na 50 lat dla grobu murowanego”. Podliczono, że łącznie pan Święcki ma do zapłacenia około 5 tys. zł (w tym ma się mieścić opłata zaległa za grobowiec i opłata prolongacyjna).

– Pytam zatem, na jakiej podstawie, skoro wszędzie czytam, że w przypadku grobowców murowanych rodzinnych mamy zagwarantowane prawo do wieczystego użytkowania – mówi pan Antoni.

Powołuje się na zapisy Ustawy z 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Zgodnie z art. 7 ust. 3 tejże ustawy przepisy ust. 1 i 2, mówiące o upływie terminu dzierżawy i uiszczeniu ponownej opłaty, nie mają zastosowania do chowania zwłok w grobach murowanych, czyli trwale związanych z gruntem, przeznaczonych do pomieszczenia zwłok więcej niż jednej osoby. – A to – jak dowodzi pan Antoni – oznacza ni mniej, ni więcej, że do grobów murowanych przeznaczonych do pochowania więcej niż jednych zwłok nie znajduje zastosowanie ograniczenie dotyczące ponownego użycia grobu, zatem dysponenci prawa do grobu nie mają obowiązku przedłużać tego prawa ani wnosić stosownej opłaty.

W materiałach podnoszących podobny temat, dostępnych w internecie, również znaleźć możemy informacje, że obowiązek wnoszenia opłaty prolongacyjnej dotyczy wyłącznie grobów ziemnych, a więc takich, w których trumna spoczywa w ziemi i jest nią przysypana, a także grobu murowanego przeznaczonego dla pochówku wyłącznie jednej trumny. Wyczytać można ponadto, że nie mogą być w związku z tym pobierane opłaty za wieloosobowe groby murowane. Jak czytamy: „tego typu miejsca pochówku opłaca się raz, na etapie ich tworzenia i są one objęte wieczystą ochroną”. Na te artykuły powołał się między innymi pan Antoni w swojej korespondencji z…

Płatny dostęp do treści

Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium?
Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie!

Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się

Pozostało 50% tekstu do przeczytania.

Wykup dostęp

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMOC KOBIET 2023 – wyjątkowe wydarzenie 4 października w kinie FREGATA!
Następny artykułXXXIX sesja Rady Dzielnicy Cisowa