Nie każdego natura obdarzyła idealnie białymi zębami, ale też wielu przeciwnościom muszą sprostać na co dzień: kawa, herbata, papierosy, kolorowe napoje gazowane, soki owocowe i mnóstwo innych. Nawet systematyczne szczotkowanie nie wystarcza, by powstrzymać odkładanie się żółtawych przebarwień. Na domiar złego – dostępne w sklepach i drogeriach zestawy do wybielania mogą powodować nadwrażliwość. Czy wybielanie optyczne jest w tym przypadku rozwiązaniem?
Skąd się biorą żółte zęby?
Kolor zębów jest determinowany przez wiele czynników. Począwszy od tych genetycznych, czyli odziedziczonych po rodzicach, poprzez wpływ diety, chorób i leków przyjmowanych w dzieciństwie, aż po nasze codzienne nawyki. Ponadto trzeba się liczyć z urazami zębów (np. uszkodzenie miazgi), ale też po prostu ze starzeniem.
– Na kolor zębów składa się barwa szkliwa i ukrytej pod nim zębiny. Szkliwo jest częściowo przezierne, więc widziany przez nas kolor jest wypadkową tych dwóch barw. Najczęściej zęby Europejczyków mają odcień żółtawy lub szarawy właśnie za sprawą zębiny. Do tego dochodzą osady i przebarwienia z kawy, herbaty, papierosów, ale też wina czy napojów typu cola. Część z nich odkłada się na powierzchni szkliwa, ale niestety niektóre wnikają w nie naprawdę głęboko – wyjaśnia dyplomowana higienistka stomatologiczna Anna Raab z Dentim Clinic Medicover w Katowicach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS