A A+ A++

Fot. PAP/M. Moryl (1)

Ustawa o drogach samorządowych, pozwalająca skuteczniej pozyskiwać środki na remonty dróg, to przykład z ostatnich dni pokazujący pożyteczną funkcję Narodowej Rady Rozwoju – przekonywał Piotr Ćwik, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP, podczas krynickiego panelu „Narodowa Rada Rozwoju jako forum debaty o charakterze konsultacyjno-doradczym przy Prezydencie RP”.

Narodowa Rada Rozwoju (NRR) to gremium doradcze Prezydenta RP, które realizuje swoje zadania poprzez rady zrzeszające ekspertów z różnych środowisk i specjalizacji. Przewodniczący trzech (z dziewięciu) rad wzięli udział w zorganizowanej w Krynicy-Zdroju dyskusji panelowej, podczas której dzielili się informacjami, z jakimi problemami mierzą się rady, co udało się im do tej pory uzyskać i czym powinny się zająć w przyszłości.

Piotr Ćwik przybliżył specyfikę działania Narodowej Rady Rozwoju.

„W rozmowach biorą udział praktycy, specjaliści w swoich dziedzinach. Spotkania, które odbywają się bez obecności kamer, polegają na konsultacjach, a czasami to prezydent zadaje pytania ekspertom, prosząc o poradę w konkretnej sprawie” – tłumaczył wiceszef Kancelarii Prezydenta RP.

Dr hab. Marek Rymsza, przewodniczący Rady do Spraw Społecznych Narodowej Rady Rozwoju, podkreślał, że powstałe dzięki inicjatywie ustawodawczej prezydenta centra usług społecznych to potrzebna instytucja, która ułatwia życie Polakom.

„Centra usług społecznych to skok cywilizacyjny. W całej Europie widać, że o naszym dobrostanie stanowi dostęp do usług społecznych. Inwestycje w tego rodzaju usługi to także droga do szybszego rozwoju gospodarczego Polski” – mówił Marek Rymsza.

Jego zdaniem istotną wartością NRR jest to, że zasiadający w niej eksperci mają dużą swobodę wypowiedzi, co pozwala na prowadzenie merytorycznej dyskusji, a tego – jak twierdzi Marek Rymsza – brakuje w wielu gremiach decydujących o ważnych dla Polski sprawach.

Z kolei prof. dr hab. n. med. Piotr Czauderna, przewodniczący Rady do spraw Ochrony Zdrowia, odniósł się do ustawy o Centrach 75 plus, której celem jest uzupełnienie systemu opieki nad osobami powyżej 75. roku życia.

„Liczba seniorów się zwiększa, a w przyszłości będzie rosła lawinowo. Zmienia się także model rodziny, w którym coraz trudniej jest organizować we własnym zakresie opiekę nad starszymi ludźmi. Dlatego chcemy zbudować system, który spowoduje utrzymywanie tych ludzi, jak najdłużej w samodzielności, z dala od szpitali” – mówił Piotr Czauderna.

Jan Krzysztof Ardanowski, były minister rolnictwa i rozwoju wsi, przewodniczący Rady do spraw Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP, przekonywał, że dziś najważniejszą dla Polski sprawą jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego.

„Rolnictwo, które sprawnie produkuje żywność, nie jest dane raz na zawsze, bezpieczeństwo żywnościowe Polski nie jest oczywiste. Dlatego najważniejsze jest trwałe zabezpieczenie Polakom dostępu do żywności. Musimy zadbać o własne, nowoczesne, wydajne rolnictwo” – mówił Jan Krzysztof Ardanowski.  

Wskazał także drugie zagrożenie, jakim jego zdaniem jest wzrost światowej produkcji produktów zastępujących mięso.

„Ogromne koncerny zaczynają inwestować w sztuczne mięso, mleko. Gdy rolnictwo przestanie być potrzebne, ktoś inny przejmie kontrolę nad społeczeństwem. Trzeba zastanowić się, jak wprowadzać zmiany cywilizacyjne, by nie zniszczyć rolnictwa” – stwierdził Jan Krzysztof Ardanowski.

O relacjach biznesu i samorządu mówił Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego. Jego zdaniem w samorządach pracują coraz lepiej przygotowani, bardziej kreatywni ludzie, którzy coraz lepiej zaspokajają potrzeby mieszkańców gmin, powiatów i województw.

„Samorząd chce żyć przede wszystkim z podatków. Więc tam, gdzie jest więcej biznesu, tam lepiej się rozwija. Dlatego dążymy do poprawiania procedur, by ułatwiać życie przedsiębiorcom. Usprawniamy pracę, by nie musieli zbyt długo czekać na decyzję” – przekonywał Jarosław Stawiarski.

Krynica Forum 2023, wydarzenie łączące biznes, politykę i środowisko akademickie, odbywa się w dniach 13-15 września w Krynicy-Zdroju, jednym z najpiękniejszych polskich uzdrowisk.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKrynica Forum: deweloperzy czekali na program kredytów 2 proc.
Następny artykuł15 lat Regionalnych Funduszy Filmowych w Polsce