W dniach 14 i 15 września 2023 r. w ramach Światowego Kongresu Kopernikańskiego na terenie Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbywa się VII Ogólnopolska Konferencja na temat Zanieczyszczenia Światłem.
Głównym celem wydarzenia jest prezentacja aktualnego stanu wiedzy i wymiana doświadczeń w zakresie zanieczyszczenia środowiska sztucznym światłem oraz dyskusja nad działaniami służącymi łagodzeniu jego negatywnych skutków. Podczas konferencji poruszane są problemy związane ze środowiskowymi, astronomicznymi, ekonomicznymi i prawnymi skutkami zanieczyszczenia światłem, zagadnienia dotyczące prowadzenia pomiarów i obserwacji oraz ukierunkowanego monitoringu tego zjawiska.
Konferencja od swojej pierwszej edycji ma charakter interdyscyplinarny. Do udziału w niej zapraszane są osoby związane z szeroko rozumianą ochroną środowiska, medycyną i zdrowiem publicznym, astronomią, techniką świetlną, architekturą, urbanistyką i planowaniem przestrzennym, a także przedstawiciele administracji publicznej wszystkich szczebli i organizacji pozarządowych działających na rzecz ochrony nocnego nieba oraz firm dostarczających aparaturę rejestrującą czy realizujących pomiary wybranych aspektów zanieczyszczenia światłem.
Uczestnicy tego naukowego spotkania mogą skorzystać z wybranych wydarzeń towarzyszących Światowemu Kongresowi Kopernikańskiemu dla uczczenia pamięci, pokazania wymiarów działalności i wpływu na kolejne pokolenia badaczy oraz przypomnienia sylwetki wybitnego uczonego i astronoma.
Gościem spotkania inaugurującego konferencję był prezydent Torunia Michał Zaleski, który jest absolwentem Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UMK – protoplasty obecnego Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK. Prezydent podziękował za organizację konferencji honorowej przewodniczącej Komitetu Naukowego prof. Krystynie Skwarło-Sońta, przewodniczącemu Komitetu Naukowego prof. Mieczysławowi Kunz oraz dziekanowi WNoZiGP prof. Markowi Kejna.
– W Toruniu Kopernika traktujemy jako tego, który jest pierwszym wśród nas. 550 lat temu urodził się w naszym mieście. Pierwsze prawie 18 lat przeżył w Toruniu. Stąd ruszył w świat i stąd ruszył tworzyć, dokonywać, pokazywać rzeczy, które są epokowe. To co odkrywał ma rzeczywiście taki wymiar. Wśród jego dokonań jest heliocentryczny model, którego by nie było, gdyby nie ciemne nocne niebo. Słowa najsławniejszego naszego rodaka zapamiętać należy właśnie w tym kontekście. Mówił: „A cóż piękniejszego nad niebo, które ogarnia przecież wszystko, co piękne” – powiedział prezydent.
Podkreślił też, że Uniwersytet Mikołaja Kopernika jest perłą w koronie miasta Torunia: – UMK to astronomia z profesorem Dziewulskim, profesor Iwanowską, z wieloma innymi wybitnymi uczonymi, którzy weszli do historii tej nauki, ale to także wyjątkowe miejsce – Obserwatorium Astronomiczne w nieodległej miejscowości Piwnice. Nie byłoby możliwości korzystania z istniejących tam teleskopów, a także radioteleskopów, gdyby nie dbałość o to, by przestrzeń nad tym miejscem była wolna od zanieczyszczeń.
Prezydent Michał Zaleski zarekomendował przybyłym na konferencję gościom Torunia nasze miasto jako miejsce z Zespołem Staromiejskim, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. – To miejsce szczególne, warto poznać Stare Miasto Torunia jako miasto akademickie, w tym uniwersyteckie. Miasto, w którym obecność studentów, naukowców, badaczy, uczonych także jest czymś, co decyduje o wymiarze i kształcie miasta. Wreszcie jako miasto, w którym starannie dbamy o kulturę. O kulturę, także chcąc ją wyeksponować jesteśmy w rankingu 12 miast polskich, które ubiegają się o miano Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2029. Warto zajrzeć na wydarzenia i imprezy kulturalne w naszym mieście, jeżeli tylko Państwo będziecie mieli czas – podsumował prezydent.
#ESK2029
Fot. Agnieszka Bielecka
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS