Trwa przebudowa Starego Rynku. Podczas prowadzonych prac archeologicznych w pierzei zachodniej, od strony kościoła św. Mateusza, odkryto fragmenty kamiennego bruku oraz ślady związane z działalnością człowieka od wczesnego średniowiecza: głównie ceramikę, szkło i metale. Konserwator zabytków zadecydował o zwiększeniu powierzchni poszukiwań.
Archeolodzy działają na tym terenie od 4 sierpnia. W tym czasie przebadano 2800 m². Z uwagi na to, że znalezisk przybywa, Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków decyzją z 4 września nakazał objęcie nadzorem archeologicznym całego remontowanego obszaru. To kolejne 4115 m². Ta decyzja opóźni zakończenie inwestycji o kilka miesięcy. Niestety, kierownik budowy nie potrafił sprecyzować jaki będzie to konkretnie okres. Miasto będzie musiało też zapłacić za dodatkowe prace archeologiczne. Dotychczasowe kosztowały około pół miliona złotych.
Co udało się wydobyć spod ziemi?
– Wydobyliśmy bardzo dużo fragmentów ceramiki, najstarsze pochodzą z epoki żelaza, większość materiałów pochodzi ze średniowiecza i czasów nowożytnych – mówi archeolog.
Wydobyto fragmenty średniowiecznych kafli garnkowych z XIII wieku, wytwory z kości takie jak szydła kościane służące m.in. do przekłuwania skóry. Ze współczesnych rzeczy odnaleziono szklane butelki po lekach, ampułki, fragmenty kielichów, odznakę żołnierską z 1941 z tzw. zbiórki zimowej.
– Natrafiliśmy na trzy pochówki, jedna z osób złożona została w trumnie, kolejne dwa w całunach – dodaje archeolog. – Pochówki mogą pochodzić ze średniowiecza, ale stwierdziliśmy to po wypełnisku pochówku. Do dokładne określenia będą potrzebne badania.
Koszt inwestycji (zaprojektowanie i wybudowanie) to 7,3 mln zł. 4,5 mln zł wynosi dofinasowanie przyznane miastu z programu Polski Ład. Jednak jak wspominaliśmy wyżej, prace mogą kosztować dodatkowe kilkaset tysięcy złotych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS