Do Lublina nadciąga niezwykłe wydarzenie. W dniach 17-23 września, podczas Lubelskiego Festiwalu Nauki, miasto stanie się centrum kosmicznych inspiracji, za sprawą Direction Earth/Space, inicjatywy Europejskiej Agencji Kosmicznej realizowanej we współpracy z Europejską Stolicą Młodzieży – Lublin 2023. Ten wyjątkowy tydzień będzie okazją do spojrzenia na naszą planetę z innej perspektywy oraz spotkania z gościem specjalnym, astronautą projektowym Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) – dr Sławoszem Uznańskim.
Satelity nieustannie krążą po orbicie ziemskiej dostarczając cennych danych na temat naszej planety. Dołącz do Tygodnia Direction Earth/Space, by odkryć ich fascynujący świat. Zapraszamy do udziału w interaktywnych warsztatach i inspirujących panelach dyskusyjnych z udziałem badaczy, naukowców, młodych twórców, przedsiębiorców oraz reprezentantów najważniejszych przedstawicieli sektora kosmicznego. Nie może Cię tam zabraknąć! To wyjątkowa szansa na poznanie kosmicznego świata zza kulis: spędzenie czasu w gronie pasjonatów, zadawanie pytań, poszerzenie wiedzy i udział w ciekawych dyskusjach. Wydarzeniem specjalnym będzie możliwość spotkania z dr Sławoszem Uznańskim, polskim astronautą przygotowującym się obecnie do lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną!
Część 1: Zyskaj kosmiczną perspektywę
DIRECTION EARTH/SPACE ŁĄCZY SIŁY Z LUBELSKIM FESTIWALEM NAUKI
Inicjatywa Direction Earth/Space, realizowana od początku tego roku w partnerstwie z Europejską Stolicą Młodzieży – Lublin 2023, łączy siły z Lubelskim Festiwalem Nauki (LFN), który w tym roku odbywa się pod hasłem „Nauka dla przyszłości”. W ramach współpracy, podczas Tygodnia Direction Earth/Space w programie LFN proponujemy serię wydarzeń poświęconych obserwacjom Ziemi i eksploracji kosmosu i – łącząc naukę z kulturą, sztuką i przedsiębiorczością.
Tydzień rozpoczynamy wizytą gościa specjalnego (niedziela, 17 września). O godz. 18:00 w Centrum Transferu Wiedzy KUL odbędzie się spotkanie z dr Sławoszem Uznańskim, podczas którego dowiemy się więcej o jego drodze do zostania astronautą projektowym Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i pierwszych tygodniach treningu w ramach przygotowań do lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Po spotkaniu zapraszamy na audiowizualną ucztę – multimedialną projekcję (wideo-mapping) na fasadzie Centrum Spotkania Kultur (projekcje o godzinach 20:00, 20:30, 21:00, 21:30, 22:00). Będzie to niezwykła podróżą w kosmos, dzięki której przekonamy się, że nie tylko astronauci mogą zyskać zupełnie nową perspektywę na naszą planetę. Centrum tego spektakularnego pokazu będzie Ziemia obserwowana z kosmosu. Niezależnie od tego, czy jesteś zapalonym odkrywcą, entuzjastką przyrody, czy po prostu ciekawi cię świat — ten wieczór będzie kosmicznym źródłem inspiracji!
Direction Earth/Space wraz z zaprzyjaźnionymi organizacjami – Polską Agencją Kosmiczną, Cloudferro, profilem Polska z Sentinela i fundacjami SpaceShip, New Space i Science Academy – zapraszają również do udziału w Pikniku Naukowym Lubelskiego Festiwalu Nauki (sobota, 23 września). Zachęcamy do odwiedzenia naszego stanowiska, w ramach którego przygotowaliśmy atrakcje zarówno dla młodszych, jak i starszych. Weź udział w quizach i warsztatach, a nawet naucz się posługiwać prostymi narzędziami, które umożliwią samodzielną eksplorację danych z satelitarnych obserwacji Ziemi.
To jeszcze nie wszystko. Czy zastanawialiście się się kiedyś co Wasze lajki na Instagramie mają wspólnego z niedoborem wód gruntowych, przesunięciem osi Ziemi i migracjami klimatycznymi? Okazuje się, że są one ze sobą ściśle powiązane. W jaki sposób? Tego dowiemy się podczas wystąpienia Joanny Murzyn z Instytutu Ekologii Cyfrowej (poniedziałek, 18 września). Wspólnie zastanowimy się jak budować relacje z nowymi technologiami, tak by służyły, a nie szkodziły naszemu społeczeństwu. To temat szczególnie ważny dla młodego pokolenia.
Szczegóły:
- Spotkanie z dr Sławoszem Uznańskim – 17 września 2023, godz. 18:00 | Centrum Transferu Wiedzy KUL | obowiązują zapisy
- Mapping Direction Earth/Space – 17 września 2023, projekcje co pół godziny między 20:00-22:00 | fasada Centrum Spotkania Kultur, wydarzenie plenerowe | wstęp wolny | szczegóły
- Spotkanie z Joanną Murzyn – 18 września 2023, godz. 11:00-12:00 | Chatka Żaka | obowiązują zapisy
- Direction Earth/Space na Pikniku Lubelskiego Festiwalu Nauki – 23 września 2023, godz. 10:00-16:00 | Targi Lublin | wstęp wolny | szczegóły
Część 2: Odkryj biznesowy potencjał danych satelitarnych
DIRECTION EARTH/SPACE EARTH OBSERVATION INDUSTRY DAY
Podczas DES Earth Observation Industry Day (środa, 20 września), przyjrzymy się biznesowemu potencjałowi wykorzystania danych z satelitarnych obserwacji Ziemi. Wydarzenie przygotowane zostało z myślą o lubelskich przedsiębiorcach rozważających rozwój w sektorze kosmicznym. Szanse to wyraźnie wzrosły, gdyż Polska właśnie znacząco zwiększyła swoją składkę do ESA, gwarantując blisko 300 mln EUR. Polskie firmy i instytuty R&D skorzystają z tych funduszy w ciągu najbliższych trzech lat.
Podczas środowego wydarzenia odkryjemy różnorodne zastosowania danych z satelitarnych obserwacji Ziemi w biznesie. Naszymi gośćmi będą m.in.: Anna Burzykowska, Copernicus Innovation Officer z Dyrektoriatu Obserwacji Ziemi Europejskiej Agencji Kosmicznej, która jest zaangażowana w rozwój infrastruktury programu Copernicus nowej generacji; Anna Mirończuk, Scouting Officer z Centrum Inkubacji Biznesowej Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA BIC, które wspiera wykorzystanie technologii kosmicznych w różnych sektorach gospodarki; Maciej Krzyżanowski, Dyrektor Zarządzający spółki CloudFerro, będącej największą polską firmą w sektorze kosmicznym, świadczącą usługi chmury obliczeniowej oraz specjalizującą się w przechowywaniu i przetwarzaniu dużych zbiorów danych, w tym danych satelitarnych; oraz Noemi Zabari, prezes spółki AstroTeq.ai, która jest laureatem pierwszej rundy inkubatora przedsiębiorczości ESA BIC Polska.
Spotkanie organizowane jest w partnerstwie z Miastem Lublin, Lubelską Wyżyną IT, ESA BIC Poland, Politechniką Lubelską, CloudFerro i New Space Foundation w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki oraz Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.
Szczegóły:
- DES Earth Observation Industry Day – 20 września 2023, godz. 11:30-14:30 | Politechnika Lubelska, Aula 3 na Wydziale Budownictwa i Architektury | agenda wydarzenia. | obowiązują zapisy
Część 3: Poznaj innowacyjne rozwiązania ratujące naszą planetę!
FINAŁ KAMPUSU KREATYWNEGO DIRECTION EARTH/SPACE
Zobacz efekty prac interdyscyplinarnych zespołów podczas Finału Kampusu Kreatywnego Direction Earth Space (piątek, 22.09). Kampus to inicjatywa stworzona z myślą o młodych twórcach i twórczyniach specjalizujących się w różnych dziedzinach, którzy łączą siły, by szukać rozwiązań dla współczesnych wyzwań ekologicznych i społecznych z wykorzystaniem danych z satelitarnych obserwacji Ziemi. Po kilku miesiącach prac zapraszamy na prezentację stworzonych przez nich prototypów innowacji związanych ze ścieżkami tematycznymi: Z pola na widelec, Miejski stres, Wyzwanie klimatyczne XR, Czyste powietrze. Prezentacjom będzie towarzyszyć dyskusja z ekspertami i ekspertkami ze świata nauki, przedsiębiorczości, kultury, edukacji i sektora kosmicznego. Zachęcamy publiczność do zabrania głosu w tym inspirującym panelu!
Szczegóły:
- Zobacz jak powstają projekty w interdyscyplinarnych zespołach: finał Kampusu Kreatywnego Direction Earth/Space | 22 września 2023, godz. 13:00-15:30 | Chatka Żaka – Mała Sala Widowiskowa | obowiązują zapisy
O INICJATYWIE
Direction Earth/Space (DES) www.directionearth.space to organizowana w partnerstwie z Europejskimi Stolicami Młodzieży inicjatywa Europejskiej Agencji Kosmicznej łącząca naukę, innowacje, przedsiębiorczość i kulturę. W ramach DES prezentujemy szereg aktywności w nieszablonowy sposób angażujących w tematykę kosmiczną. Od czerwca 2023 w Lublinie można oglądać wystawę AR Direction Earth/Space, zaś w dniach 17-22 września 2023 organizujemy w Lublinie Tydzień Direction Earth/Space z wieloma wydarzeniami otwartymi dla publiczności. Za strategię kreatywną inicjatywy i jej implementację odpowiada polskie studio Science Now.
Direction Earth/Space (DES) – edycja 2023
Patronat honorowy:
- Prezydent Miasta Lublin
- Ministerstwo Rozwoju i Technologii
- Ministerstwo Edukacji i Nauki
Partnerzy:
- Europejska Stolica Młodzieży Lublin 2023
- Miasto Lublin
- European Youth Forum
- Lubelski Festiwal Nauki
- Lubelska Wyżyna IT
- ESA BIC Poland
- Polska Agencja Kosmiczna
- Centrum Kultury w Lublinie
- SKENDE
- CloudFerro
- ICEYE
- Fundacja Empira i Wiedza
- Fundacja Spaceship
- Fundacja New Space
Dane z obserwacji Ziemi:
- Program Copernicus
- Europejska Agencja Kosmiczna
Strategia kreatywna i wdrożenie:
- Science Now
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS