Biblioteka dla dzieci Książnicy Płockiej zaprasza do wspólnego świętowania Roku Aleksandra Fredry. W najbliższym czasie odbędą się warsztaty z aktorami i spotkanie z Anną Czerwińską-Rydel.
Rok 2023 ustanowiony został przez Sejm RP Rokiem Aleksandra Fredry. 230. rocznica jego urodzin to idealna okazja do przybliżenia postaci poety, komediopisarza, wielkiego Polaka, żołnierza, który brał udział w kampaniach napoleońskich.
Z tej okazji płoccy bibliotekarze zapraszają na spotkanie z Anną Czerwińską-Rydel oraz warsztaty z aktorami w ramach projektu „Dyliżansem z Fredrą w XIX wiek”. Inicjatywa otrzymała dofinansowanie ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.
Zabawa w teatr
Od 14 września bibliotekarze zapraszają na warsztaty teatralne „Paweł i Gaweł” prowadzone przez Teatr Form Wielu. W ciągu trzech tygodni odbędą się interaktywne warsztaty w dwóch grupach wiekowych, uczestnicy spróbują swoich sił jako lalkarze i animatorzy.
– Dowiedzą się, na czym polega teatr cieni, z wykorzystaniem dłoni, grania całym ciałem, tworzenia form z ludzi, lalek, wykorzystywaniem przedmiotów. Forma przedstawienia inspirowana będzie indonezyjskim teatrem Wayang kulit. Pokażemy, w jaki sposób można bawić się teatrem, mając do dyspozycji tylko małą latarkę lub świeczkę. Literacką inspiracją będą stanowiły oczywiście bajki Fredry – wyjaśnia Książnica Płocka.
Efekt wspólnej pracy zostanie zarejestrowany kamerą i udostępniony poprzez social media Książnicy Płockiej. Więcej informacji w Bibliotece dla dzieci „Chotomek”(ul. H. Sienkiewicza 2, tel. 24 262 27 69).
Spotkanie z Anną Czerwińską-Rydel
20 września o godz. 17.00 Biblioteka dla dzieci „Chotomek” zaprasza na wielopokoleniowe spotkanie z Anną Czerwińską-Rydel, specjalistką od biografii wielkich ludzi pisanych dla młodego czytelnika.
Ostatnia jej książka „Fotel czasu. Opowieść o Aleksandrze Fredrze” przenosi czytelnika w XIX wiek, gdzie może „uczestniczyć” w codziennych wydarzeniach z życia rodziny Fredrów. Książka przygodowa, pokazująca w sposób przystępny i wartościowy dzieciństwo oraz młodość komediopisarza.
– Strona po stronie odkrywamy dzieje Fredry, przyglądając się nie tylko głównej postaci, ale także czasom i zwyczajom, w jakich żył. Jeśli więc fascynują was prawdziwe historie, serdecznie zapraszamy na spotkanie z autorką – zachęcają bibliotekarze.
Więcej informacji w Bibliotece dla dzieci „Chotomek”(ul. H. Sienkiewicza 2, tel. 24 262 27 69).
Realizacja projektu odbędzie się we współpracy z partnerami: Harcerskim Zespołem Pieśni i Tańca Dzieci Płocka im. dh Wacława Milke, Muzeum Mazowieckim w Płocku, Polskim Towarzystwem Numizmatycznym Oddział w Płocku oraz szkołami podstawowymi SP nr 6 im. dh.Wacława Milke; SP nr 12 im. Miry Zimińskiej-Sygetyńskiej; SP nr 14 im. prof. Władysława Szafera w Płocku.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS