A A+ A++
fot. Józef Pleczyński

Od piątku można podziwiać 15 wystaw, które powstały w ramach III Płockich Dni Fotografii. Ekspozycje obejmują twórczość wybitnych krajowych i lokalnych fotografów, reprezentujących różne style.

Trwają III Płockie Dni Fotografii. Wystawy zdjęć będzie można oglądać do 23 września. Uroczyste otwarcie imprezy prezentującej polską fotografię i jej wybitnych twórców odbyło się 8 września. Organizatorem PDF jest Fundacja Fotografia Polska we współpracy z Urzędem Miasta Płocka, który dofinansował przedsięwzięcie.

fot. Józef Pleczyński

Płockie Dni Fotografii to 15 wystaw, w tym 13 wystaw autorskich znanych polskich twórców fotografii, wystawa młodej fotografii z udziałem fotografów poniżej 20. roku życia oraz wystawy pokonkursowej. Wystawy prezentowane są w:

  • Płockiej Galerii Sztuki (ul. Henryka Sienkiewicza 36),
  • Muzeum Mazowieckim (ul. Kolegialna 6),
  • Mediatece „eMka” Książnicy Płockiej (ul. Kościuszki 3b),
  • Młodzieżowym Domu Kultury (ul. Tumska 9),
  • Spółdzielczym Domu Kultury (ul. Bolesława Krzywoustego 3),
  • Teatrze Dramatycznym w Płocku (ul. Nowy Rynek 11),
  • Domu Darmstadt (Stary Rynek 8),
  • Liceum Plastycznym (ul. Sienkiewicza 26),
  • Galerii Brama (ul. Nowy Rynek 10).

Celem projektu jest przybliżenie sztuki fotografii w zakresie dokumentalnym i artystycznym oraz pokazanie dobrej polskiej fotografii mieszkańcom Płocka, a także gościom odwiedzającym prezentowane wystawy.

Mistrz Płockich Dni Fotografii – Paweł Pierścieński

fot. Paweł Pierściński

Paweł Pierściński (ur. 25 maja 1938 w Kielcach, zm. 22 maja 2017) – polski fotografik, współtwórca Kieleckiej Szkoły Krajobrazu – nurtu krajobrazowej fotografii czarno-białej lat 60. i 70. XX wieku. Paweł Pierściński fotografował od 1952. Zadebiutował na wystawie fotografii artystycznej w Częstochowie (1955).

W 1962 uzyskał dyplom mgr. inż. budownictwa lądowego na Politechnice Warszawskiej. Od 1962 roku wiceprezes do spraw artystycznych Świętokrzyskiego Towarzystwa Fotograficznego. Od 1964 roku członek ZPAF. Był współorganizatorem i kierownikiem Delegatury ZPAF w Kielcach (1975) oraz założycielem i twórcą Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF (1978).

fot. Józef Pleczyński

Był laureatem licznych medali i nagród. Wydał kilkanaście indywidualnych albumów fotograficznych, między innymi: „Struktury”, „Między Wisłą a Pilicą”, „Staropolski Okręg Przemysłowy”, „Pola Pejzażu”. Był również autorem wielu tekstów, opracowań krytycznych, recenzji i tekstów do katalogów wystaw.

W 1968 roku został uhonorowany tytułem Artiste FIAP (AFIAP), w 1976 tytułem Excellence FIAP (EFIAP), w 1980 tytułem Excellence FIAP for Services Rendered (ESFIAP) – przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej.

Katarzyna Kalua Kryńska – Wystawa „Blue Moon Garden”

Blue Moon Garden fot. Katarzyna Kalua Kryńska

Katarzyna Kalua Kryńska – artystka wizualna, architekt, fotografik. Specjalizuje się w fotografii emocjonalnej, portretowej i kreacyjnej, posługując się fotografią tradycyjną, alternatywną oraz mix-media. Eksperymentuje z XIX-wiecznymi procesami fotograficznymi oraz z materiałami światłoczułymi.

Autorka albumu cyjanotypii Blue Moon Garden. Jej twórczość jest poetycka, ekspresyjna i wychodzi poza kanony fotografii klasycznej. Doktor sztuk pięknych. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików.

Iwona Germanek – Wystawa „Zielnik”

fot. Iwona Germanek

Iwona Germanek – intermedialna artystka wizualna, łącząca klasyczną fotografię z technikami specjalnymi i szlachetnymi, używająca kolażu analogowego i cyfrowego, pracująca na albumach fotograficznych i zielnikach, podejmująca w swoich pracach m.in. tematykę rodziny, niepamięci, depresji, ale także abstrakcji.

Laureatka wielu konkursów fotograficznych, między innymi: Wystaw się w CSW w Toruniu w 2020 za cykl Zielnik, Fresh 2021 w Nowym Jorku za cykl „Moje życie – Twoja krew”, Gold Winner w konkursie London Photography Awards za cykl „Moje Zycie – Twoja krew” w 2022, Best Digital Series w konkursie Art Vue Summer Prize 2022.

Studentka Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Członkini Związku Polskich Artystów Fotografików w Okręgu Śląskim. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Śląskiego oraz w prywatnych kolekcjach.

Sergiusz Sachno – Wystawa „Aktorzy”

fot. Sergiusz Sachno

Sergiusz Sachno – Specjalizuje się w fotografii portretowej, teatralnej, mody i ogólnie reklamowej. Jest autorem licznych plakatów, okładek płytowych, książkowych i programów teatralnych. Był autorem wystawy Stulecie Polaków, eksponowanej w 1999 roku na Zamku Królewskim w Warszawie, a następnie w wielu krajach europejskich oraz albumu pod tym samym tytułem.

Jego autorstwa jest wystrój fotograficzny hotelu Hyatt w Warszawie. Był twórcą performance i działań około teatralnych. W 1979 roku otrzymał od Jacques’a Chiraca Medal miasta Paryża za fotografię, jest laureatem wielu nagród i wyróżnień z całego świata.

fot. Józef Pleczyński

W 2007 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej. Od 1979 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, gdzie był aktywnym członkiem najwyższych władz. Zajmuje się pracą dydaktyczną w dziedzinie fotografii.

Prowadzi zajęcia z portretu i aktu na Studium Fotografii ZPAF. W 2008 roku otrzymał tytuł doktora sztuki filmowej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Od roku 2012 zatrudniony na stanowisku profesora w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi.

Piotr Spek – Wystawa „Okruchy”

fot. Piotr Spek

Piotr Spek – ur. w 1969 r., mieszka w Dolaszewie k/Piły. Absolwent Politechniki Poznańskiej. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Autor wystaw indywidualnych i uczestnik wystaw zbiorowych. Prowadzi działania w obszarze popularyzacji fotografii, organizując wystawy, plenery i spotkania poświęcone szeroko pojętym zagadnieniom fotografii, historii fotografii i sztuk wizualnych.

Laureat nagrody Grand Prix XVI Międzynarodowego Biennale Krajobrazu DEFINICJA PRZESTRZENI/SPACE DEFINITION – 2014, laureat nagrody II Równorzędnej Nagrody Prix III Międzynarodowego Biennale Krajobrazu DEFINICJA PRZESTRZENI/SPACE DEFINITION – 2018.

Artur Dziwirek – Wystawa „Awangarda”

fot. Artur Dziwirek

Artur Dziwirek – Od 2007 członek ZPAF. Głównym tematem twórczych zainteresowań artysty jest fotografia architektury, w której poszukuje specyficznych fragmentów, detali architektonicznych. Konstruktywistyczny i minimalistyczny nurt jest dominującym w jego fotografiach.

Członek „Klubu Fotograficznego CKF” w Kielcach od 2003. Od 2007 członek ZPAF. Współpracuje z Fotoklubem MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim, którego jest członkiem od 2005 r. Jest aktywnym uczestnikiem oraz organizatorem plenerów ZPAF oraz Fotoklubu MCK.

fot. Józef Pleczyński

Od roku 2007 bierze udział w plenerach fotograficznych Art-Eko, organizowanych przez ZPAF OŚ: Sielpia, Opatów, Sandomierz, Starachowice, Chroberz, Tarczek, Ożarów, zakończonych wystawami poplenerowymi. Uczestniczy w Plenerze Fotograficznym „Decentryzm” w Józefowie nad Wisłą, zwieńczonym wystawami w Ostrowcu Świętokrzyskim, Warszawie (2009 i 2010), oraz w Nowym Jorku „Decentryzm Exhibition” i Vancouver (2012). Uczestnik Międzynarodowego Pleneru Fotograficznego „Wenecja” (Włochy 2014).

Dariusz Ossowski – Wystawa „Moment”

fot. Dariusz Ossowski

Dariusz Ossowski – fotograf z pasją, reportażysta, kronikarz życia regionu płockiego. Fascynacja obrazem, światłem, sprawiła, że wybrał fotografię jako cześć swojego życia. Ze swoim nieodłącznym aparatem obecny jest na wszystkich najważniejszych wydarzeniach ziemi mazowieckiej.

Ostatnio odkrywa uroki fotografii „z perspektywy gwiazd”. Pomaga mu w tym dron. Tak dociera w różnorakie zakamarki, spowite w mgłach czy skąpane w słońcu, pokazując zarówno Płock, jak i piękną ziemię mazowiecką. Wielokrotny uczestnik wystaw Salonu Płockich Fotografów.

Członek Płockiej Grupy Fotograficznej, współpracuje z wieloma regionalnymi i ogólnopolskimi magazynami i czasopismami, portalami internetowymi. Akredytowany fotoreporter podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku, które odbyły się w Polsce i Ukrainie.

Jarek Wierzbicki – Wystawa „Cały mój Jazz”

fot. Jarek Wierzbicki

Jarek Wierzbicki – człowiek, który odebrał niewiarygodnie trudne lekcje od życia. Jego miłością – muzyka. Pasją – fotografia. Celem – uchwycenie emocji, które niesie ze sobą jazz. Zaraża entuzjazmem, wzrusza prawdą zaklętą w jego zdjęciach, inspiruje i pomaga, ofiarowując to, co najcenniejsze – serce na dłoni.

Współpracuje z Jazz Forum i magazynem Jazz Press. Jego pierwsza wystawa „Cały Mój Jazz” odbyła się we wrześniu 2016 roku. Po niej przyszedł czas na kolejne: na Festiwalu JazzJam w Legionowie, w 2017 roku na zaproszenie Instytutu Polskiego i Get Closer w Budapeszcie, gdzie wydarzenie otwierał John Scofield i na Młyn Jazz Festiwal, gdzie pojawił się sam Herbie Hancock, a po której zgromadzonych oprowadzał Michał Urbaniak.

fot. Józef Pleczyński

W 2018 roku jego zdjęcie przedstawiające Rudy’ego Birda dostało się do finałowej trzydziestki prestiżowego konkursu Jazz World Photo. Na tym samym konkursie w 2020 roku fotografia autorstwa Jarka Wierzbickiego przedstawiająca Leszka Możdżera zajęła zaszczytne V miejsce.

Czterokrotny finalista konkursu MK Jazz Foto im. Marka Karewicza, w którego drugiej edycji fotografią Leszka Możdżera zajął III miejsce, by dwa lata później ponownie stanąć na podium tego konkursu za fotografię Rona Cartera.

Mirosław Iskra – Wystawa „Ukryte”

fot. Mirosław Iskra

Mirosław Iskra (Mirekis) – Surrealista i ilustrator urodzony w Stalowej Woli w 1981 r. Ma na koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych na terenie Polski i poza granicami kraju, między innymi w Los Angeles (Lethal Amounts). Jest wielokrotnym laureatem w międzynarodowych konkursach grafiki kreacyjnej Współpracuje między innymi z wydawnictwami Scholastic (Broadway) Heroic Books (Londyn).

Jego cyfrowe obrazy takie jak „Elephant Mountain” czy „Dark Days” zdobyły popularność na całym świecie. W 2018 roku został nagrodzony złotym medalem FIAP oraz Best Author FIAP za pracę „Slepping City” w konkursie Foto Odlot organizowanym przez WDK w Rzeszowie.

Piotr Jaxa – Wystawa „Cinematographers”

fot. Piotr Jaxa

Piotr Jaxa, SCS / PSC – Operator filmowy i fotograf. Absolwent Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, ma w swoim dorobku kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i fabularnych zrealizowanych na całym świecie. Jego prace były pokazywane i zdobywały nagrody między innymi na festiwalach w Cannes, Mannheim, Krakowie, Los Angeles i Berlinie.

Członek Szwajcarskiego Stowarzyszenia Operatorów (SCS), w 2009 został uhonorowany nagrodą Lohn-Ammannsegg za całokształt twórczości oraz zaproszony do zasiadania w Szwajcarskiej Akademii Filmowej. Piotr Jaxa prowadzi również seminaria i warsztaty operatorskie w instytucjach takich jak FOCAL, ZHdK (Zurych), HEAD (Genewa) czy CEPV (Vevey).

fot. Józef Pleczyński

Równocześnie pracuje jako niezależny fotograf, specjalizujący się w fotografii z planu filmowego oraz fotografii wydawniczej, mając na swoim koncie wiele publikacji w różnych mediach w całej Europie, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Chinach.

Wieńcząc swoją współpracę fotograficzną z Krzysztofem Kieślowskim na planie trylogii „Trzy Kolory” („Niebieski”, „Biały” i „Czerwony”), przygotował wystawę zdjęć „Remembering Krzysztof”, która podróżuje po świecie od 1994 roku (ponad 26 pokazów w 15 krajach). Piotr Jaxa jest autorem kilku albumów fotograficznych: „L’esprit de Genève” (1988), „Oh! Barcelone” (1992) oraz „Poschiavo, un mondo di valle” (1998).

fot. Józef Pleczyński

Od 1995 roku Piotr Jaxa pracuje nad projektem książki i wystawy fotograficznej zatytułowanej „Cinematographers” – jest to kolekcja portretów operatorów filmowych z całego świata. Do tej pory udało mu się spotkać i sfotografować 143 artystów kina z 25 krajów na 4 kontynentach. Pierwszy tom trylogii „Cinematographers” ukazał się pod koniec 2022 roku. Drugi ukarze się na początku 2024 roku. Od 2019 roku po 36 latach życia w Szwajcarii Piotr Jaxa mieszka i pracuje w Warszawie.

Piotr Statkiewicz – Wystawa „Podczerwień”

fot. Piotr Statkiewicz

Piotr Statkiewicz – płocczanin, fotograf, informatyk, członek Płockiego Towarzystwa Fotograficznego oraz Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej – Stowarzyszenie Twórców. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmuje fotografia przyrodnicza i krajobrazowa, fotografia portretowa, fotografia architektury oraz fotografia uliczna.

Cały czas poszukuje nowych spojrzeń na świat poprzez fotografię niekonwencjonalną, rozmycia, cienie, podczerwień. Jest autorem i współautorem wielu wystaw fotograficznych, a jego prace można znaleźć w publikacjach między innymi w „Almanachu Fotoklubu RP”, „Portrety nie tylko ptaków”, „Dzikość – Fotografia przyrodnicza ptaków”. Brał udział w Salonach Fotografów Płockich.

Roman Hryciów – Wystawa „Metalowe fotografie”

fot. Roman Hryciów

Roman Hryciów – artysta fotografik, członek ZPAF Urodzony w Bolesławcu. Fotografią zaczął się interesować już w szkole średniej. W 1972 r. zostaje członkiem Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego, a w 1979 r. kierownikiem Galerii Fotografii JTF.

W latach 1979 – 84 pracuje jako doradca metodyczny d/s filmu i fotografii w Wojewódzkim Domu Kultury w Jeleniej Górze. Jest pomysłodawcą i organizatorem 3 pierwszych edycji istniejącego do dziś Biennale Fotografii Górskiej.

W latach 1979-84 był uczestnikiem kilku wypraw alpinistycznych w Himalaje. Plonem tych wypraw były między innymi indywidualne wystawy fotograficzne i diaporamy: „Annapurna’79″,”Dzieci Azji”, „Nepal”, „Chiny’81”, „Karawana”, „Azjatyckie obrazki”.

Uczestniczył w wielu konkursach i wystawach fotograficznych. Laureat około 100 nagród i wyróżnień na wystawach w kraju i za granicą. Od 2000 roku jest niezależnym fotografem realizującym zdjęcia do wydawnictw – katalogi, kalendarze, książki, plakaty, okładki płyt. Jego prace znajdują się w zbiorach Śląskiej Kolekcji Fotografii Artystycznej, Muzeum w Gliwicach oraz Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.

Roman Krupiński – Wystawa „Cień”

fot. Roman Krupiński

Roman Krupiński – urodzony w 1960 roku w Płocku . Od 2017 roku zajmuje się amatorsko fotografią . Należy do Płockiej Grupy Fotograficznej. Zaczął od fotografii krajobrazu, obecnie również robi zdjęcia w środowisku miejskim. Bardzo lubi fotografię czarno-białą.

Jego prace brały udział w wystawach zbiorowych na II i III Salonie Fotografów Płockich w 2021, 2022 roku oraz w wystawie pokonkursowej II Płockich Dniach Fotografii. Miał kilka publikacji w miesięczniku Foto-Kurier oraz na portalach internetowych takich jak: Photoimaginart, 100ASA, Fotoferia.

Patronat Honorowy nad Płockimi Dniami Fotografii objął Prezydent Miasta Płocka, a patronat artystyczny sprawuje Związek Polskich Artystów Fotografików.

fot. Józef Pleczyński
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja Opole: Zabezpiecz swój dom przed włamaniem
Następny artykułW czwartek rusza Wielka Giełda Płyt Winylowych