8 września rozpoczęło się głosowanie nad projektami złożonymi przez mieszkańców w ramach 10. edycji Budżetu Obywatelskiego. W tym roku wynosi on aż 5 milionów złotych. Jest w czym wybierać, bowiem po weryfikacji merytorycznej i formalnej tyszanie będą rozpatrywać aż 145 projektów.
O to jak rozwijała się ta inicjatywa na przestrzeni ostatnich lat, zapytaliśmy Iwonę Bińkowską, naczelnik wydziału spraw społecznych i zdrowia w Urzędzie Miasta Tychy.
– Frekwencja utrzymuje się co roku na podobnym poziomie około 15 procent głosujących mieszkańców. Z roku na rok przybywa natomiast wniosków, które rozpatrujemy pod względem możliwości ich realizacji. Istnieje spora grupa aktywnych mieszkańców, którzy wiedzą, że w prosty sposób mogą mieć realny wpływ na to, jak wygląda ich najbliższe otoczenie. Należy podkreślić, że nie chodzi tylko o projekty dotyczące budowy, remontów, czy nowych przestrzeni rekreacyjnych, ale też wydarzenia, cykliczne warsztaty i spotkania, które pomagają w integracji. To sposób na aktywne spędzanie czasu w mieście, a przy okazji na poznanie swoich sąsiadów. Oczywiście chcielibyśmy zaangażować jeszcze większą część mieszkańców do głosowania. W projektach, które obecnie podlegają głosowaniu można zauważyć tendencję podążania za polityką miasta, która kładzie nacisk na ekologię. Tyszanie nie chcą żyć w betonowej dżungli, zwracają więc uwagę na tereny zielone, w których będą mogli aktywnie spędzać czas. Chodzi nie tylko o podniesienie jakości życia w aspekcie technicznym, ale o możliwość rozwoju i aspekt wizualny w rozwoju miasta. Po raz pierwszy w tym roku pojawiły się inicjatywy organizacji warsztatów i spotkań dla dorosłych, ponieważ zwykle projekty dotyczyły wyłącznie dzieci i seniorów. Jako obywatele jesteśmy coraz bardziej świadomi możliwości i poczucia sprawczości, jaką niesie za sobą Budżet Obywatelski.
Głosować może każdy mieszkaniec Tychów niezależnie od wieku. W czasie jednego głosowania można wybrać aż cztery projekty – dwa dotyczące całego miasta i dwa rejonowe. W ubiegłych latach mieszkańcy wybierali tylko dwie inicjatywy, a zwiększenie liczby głosów zostało wprowadzone na ich wniosek. Urząd Miasta zachęca do głosowania przede wszystkim w formie elektronicznej, które zajmuje nie więcej niż 5 minut. Wystarczy wejść na stronę internetową razemtychy.pl. Oprócz tego, jak co roku, w mieście będą mobilne punkty głosowania.
W bieżącym tygodniu zagłosować można w:
12.09.2023 r. (wtorek) 9:30 – 13:00
Uniwersytet Trzeciego Wieku ul. Ciasna 3 na parterze
14.09.2023 r. (czwartek) 8:00 – 17:00
Urząd Miasta Tychy, al. Niepodległości 49 parter Biuro Obsługi Klienta
15.09.2023 r. (piątek) 8:00 – 11:00
Tyskie Hale Targowe al. Piłsudskiego 8 przy głównym wejściu
16.09.2023 r. (sobota) 8:00 – 11:00
Tyskie Hale Targowe, al. Piłsudskiego 8 przy głównym wejściu
16.09.2023 r. (sobota) 14:00 – 18:00
Kryta pływalnia ul. Edukacji 9 na parterze
17.09.2023 r. (niedziela) 8:00 – 12:00
OW Paprocany podczas wydarzenia XIII Bieg im. Pawła Lorensa
17.09.2023 r. (niedziela) 15:00 – 19:00
Parafia pw. św. Ojca Pio ul. Przepiórek 50 – Festynu w dzielnicy Mąkołowiec
Obsługa tych punktów pomoże pod względem technicznym w głosowaniu, posiada ponadto wiedzę na temat zgłoszonych projektów, dlatego każdy mieszkaniec może dopytać o szczegóły przed podjęciem decyzji. Mobilne Punkty rozstawione będą w łatwo dostępnych miejscach, dlatego można zagłosować przy okazji wypełniania prywatnych obowiązków, czy w czasie jednej z organizowanych w mieście imprez. Nadal można też zagłosować w tradycyjnej formie papierowej w Głównym Punkcie Konsultacyjnym przy ul. Barona 30 w pokoju 209 w godzinach pracy urzędu.
– Nowością tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego jest przestrzenna wizualizacja kodu QR, który po zeskanowaniu smartfonem przekieruje na platformę do głosowania. To kolejny pomysł na ułatwienie procesu oraz zachęcenie jak największej liczby osób do partycypacji w inicjatywie, jaką jest Budżet Obywatelski – powiedziała Iwona Bińkowska.
Dlaczego warto brać udział? Świadome społeczne obywatelstwo, zakłada aktywny udział w życiu wspólnoty. Budżet obywatelski jest tym ważniejszą inicjatywą z tego względu, że poprawia jakość życia w sposób widoczny dla każdego obywatela miasta. Nie są to odległe inwestycje, czy przedsięwzięcia, których na co dzień nie widać i dzieją się z dala od nas. Budowa nowego placu zabaw, naprawa chodników i dróg dojazdowych, czy całkiem nowe inicjatywy, jak np. instalacja budek lęgowych dla ptaków to sprawy, które dzieją się na „naszych podwórkach” i wyraźnie podwyższają jakość życia. Idea angażowania obywateli w sposób zarządzania budżetem sięga odległych dziejów – za miejsce pierwszych takich głosowań uznaje się referenda w kantonach szwajcarskich już w XV wieku. Współczesna koncepcja głosowania nad budżetem publicznym narodziła się w 1989 roku w Brazylii, natomiast pierwsze europejskie kraje, jakie zdecydowały się na lokalne rozporządzanie częścią budżetu to Włochy, Wielka Brytania i Niemcy. Wysoka skuteczność mechanizmu partycypacyjnego sprawiła, że przedsięwzięcie rozrosło się po prawie całym kontynencie, aż w końcu w 2011 roku dotarł do Polski. Głosowanie w Budżecie Obywatelskim jest proste, nie wymaga wychodzenia z domu, a władze miasta maksymalnie upraszczają proces wyboru, dlatego warto spełnić obywatelski obowiązek.
– Cały czas gdzieś pędzimy i wydaje nam się, że oprócz pracy i obowiązków domowych nie mamy szans na realizacje innych zajęć. Budżet Obywatelski i projekty, które wygrywają w głosowaniu pokazują, że zawsze można zatrzymać się, znaleźć chwilę dla siebie i otoczenia, w którym żyjemy – podsumowała naczelnik wydziału spraw społecznych i zdrowia w Urzędzie Miasta Tychy.
Każdy obywatel Tychów ma wpływ na kierunek, w jakim rozwinie się miasto.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS