A A+ A++

Fot. PAP/C. Piwowarski

Bezpieczeństwo energetyczne Polski jest najważniejsze. Gaz ziemny jest tego gwarancją, ale transformacja energetyczna jest nieuchronna. Należy przeprowadzać ją jednak w sposób zrównoważony. To główne przesłanki dyskusji ekspertów, którzy zebrali się na konferencji z okazji 10-lecia powstania Polskiej Spółki Gazownictwa.

Eksperci rozmawiali o tym, jak zmienia się nasz rynek energetyczny i co nieuchronnie czeka Polskę w najbliższych latach, jeżeli chodzi o surowce energetyczne.

„Jesteśmy przekonani, że proces odchodzenia od gazu ziemnego nie będzie tak szybki, jak zakładają urzędnicy z Brukseli. Bezpieczeństwo energetyczne Polski jest najważniejsze, a gaz jest tego gwarancją” – oświadczył Jakub Kowalski, członek zarządu ds. operacyjnych Polskiej Spółki Gazownictwa, deklarując jednocześnie, iż spółka będzie gotowa na przyjmowanie biogazu, np. biometanu, gdy produkcja „zielonego” paliwa ruszy pełną parą.

Biogaz, a konkretnie biometan, ma szanse stać się polską specjalizacją, gdyż w tym sektorze Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) jesteśmy w ścisłej czołówce w Europie.

„Polska ma ogromny potencjał wytwarzania biometanu. Opracowaliśmy już dziś technologie, dzięki którym wyprzedzamy innych europejskich producentów energii z tego obszaru OZE” – potwierdził prof. Jacek Dach z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Prof. Dach, szef Rolniczego Zakładu Doświadczalnego UPP w Brodach dodał, że w najbliższym czasie ważna będzie edukacja w tematach związanych z „zielonym gazem”, gdyż Polacy masowo protestują przeciw inwestycjom w biogazownie.

„Musimy obalać mity, jakie funkcjonują w społeczeństwie, podkreślając, iż są to inwestycje przyjazne ludziom i środowisku” – stwierdził prof. Dach.

„Żeby potencjał biogazu został wykorzystany, musi powstać system, który tego paliwa będzie używał. Trzeba szukać takich rozwiązań, aby zwiększać udział biometanu w sieci” – zauważył Ireneusz Krupa, członek zarządu ds. rozwoju i inwestycji PSG.

Jak dodał, „być może za 10 lat będziemy mieli 10 mld ton biometanu” i przed PSG staną wyzwania, jak implementować „zielony gaz” do istniejącej sieci gazowniczej.

„Jest miejsce, żeby rozwijać sieci gazowe, ale dedykować je trzeba będzie do innych klientów, np. przemysłowych. Setki węglowych ciepłowni mogłyby przejść na gaz” – stwierdził Krupa.

O wyzwaniach związanych z transformacją mówił z kolei Paweł Pikus, wiceprezes Gaz-Systemu, przedstawiając plany spółki na najbliższe lata.

„Chcemy być firmą mulitgazową. Jestem przekonany, że w kolejnych dekadach będziemy mieli coraz więcej energii z OZE” – mówił prezes Pikus, deklarując iż najważniejszą rolą Gaz-Systemu jest i będzie zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Paneliści wskazywali obszary, gdzie konieczne są zmiany. Usprawnienie istniejących sieci przesyłowych, ale przede wszystkich zmiany przepisów – to tematy, które muszą jak najszybciej zostać poprawione.

„Musimy modyfikować nasze sieci z myślą o gotowości na przyjęcie biometanu, ale także wodoru, który również jest w sferze naszych zainteresowań i intensywnych zadań. To wymaga zmian, między innymi legislacyjnych” – stwierdził prezes Jakub Kowalski, wskazując iż równie poważną barierą będzie opłacalność.

„Jesteśmy przekonani, że można budować sieci dedykowane, np. wodorociągi. Jesteśmy gotowi, żeby przyjmować biometan. Jesteśmy na to przygotowani, ale… rynek biogazowy nie jest jeszcze gotowy na regularną produkcję i dostarczanie paliwa” – oświadczył członek zarządu PSG ds. operacyjnych.

Przyszłość transformacji energetycznej w sektorze gazowym określił jasno Ireneusz Krupa z PSG.

„Nie ma przesłanek, że będziemy szybko odchodzić od gazu ziemnego. Będziemy zmierzać w kierunku >>zazielenienia<< energetycznego Polski, ale proces musi być robiony w sposób zrównoważony” – podkreślił członek zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa ds. rozwoju i inwestycji.

Panel pt. „PSG w obliczu transformacji energetycznej” zainaugurował konferencję, poświęconą 10-leciu powstania Polskiej Spółki Gazownictwa.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułApple ma problem z dziecięcą pornografią. Koncern odmówił pomocy nawet FBI
Następny artykułKrosno. Zderzenie osobówki z motocyklistą na skrzyżowaniu