A A+ A++

Opieka nad kombatantami to jedno z wielu zadań jakie realizują terytorialsi na rzecz swoich lokalnych społeczności. Pod opieką żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT znajduje się obecnie 45 kombatantów z naszego regionu. Zadanie to jest dla żołnierzy nie tylko powinnością, ale przede wszystkim honorem i zaszczytem.

Jedną z osób, która znajduje się pod pieczą lubelskich terytorialsów jest pani kpt. Marianna Jarosz – Krasnodębska ps. „Wiochna” – żołnierz Armii Krajowej, komendant Wojskowej Służby Kobiet, łączniczka Oddziałów Lotnych „Szare Szeregi” i łączniczka z Żydowską Organizacją Bojową w Piaskach.
 
W ubiegłym tygodniu terytoriasi z 21 lubelskiego batalionu lekkiej piechoty mieli okazję spełnić prośbę pani kapitan Krasnodębskiej i towarzyszyli jej podczas wizyty w rodzinnych Piaskach. Żołnierze zapewnili transport i opiekę na czas podróży. Wspólnie odwiedzili, m.in. rodzinny dom pani kapitan oraz grób rodziny Jaroszów, a także miejsca pamięci współtowarzyszy walk o niepodległość Ojczyzny. – To dla nas wielki zaszczyt, że mogliśmy umożliwić pani kapitan taką podróż i towarzyszyć jej w tym ważnym dla niej wydarzeniu. Wizyta w rodzinnych stronach uruchomiła wiele emocji i wspomnień z czasów okupacji. Dla nas żołnierzy każde takie spotkanie to wielka lekcja historii opowiedzianej przez kogoś, kto jest częścią tamtych wydarzeń – powiedziała st. szer. Monika z 21 lubelskiego batalionu lekkiej piechoty.
 
2 Lubelska Brygada OT od początku istnienia formacji opiekuje się kombatantami z województwa lubelskiego. Aby pomoc ta była skuteczna i zawsze na czas w 2 LBOT działa system wsparcia kombatantów. W każdym z pięciu batalionów brygady – w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Kraśniku i Zamościu powołani są koordynatorzy, których zadaniem jest utrzymywanie kontaktu z podopiecznymi i reagowanie na ich bieżące potrzeby.
 
Zaangażowanie terytorialsów na rzecz kombatantów widoczne było w sposób szczególny podczas pandemii, kiedy to żołnierze regularnie dostarczali leki, posiłki, środki dezynfekcji, pomagali w zakupach w okresie izolacji, czy zapewniali transport do punktów szczepień. Również teraz nie zapominają o swoich bohaterach, a pomoc ta nie ogranicza się tylko do przygotowywania paczek z okazji świąt. Żołnierze pamiętają o ważnych datach i rocznicach swoich podopiecznych. Regularnie odwiedzają ich, a także zapraszają do swoich jednostek na spotkania w ramach organizowanych żywych lekcji historii. Z kolei weterani na miarę swojego zdrowia uczestniczą w przysięgach wojskowych i uświetniają swoją obecnością ważne uroczystości wojskowe i patriotyczne.
 
 
kpt. MARTA GABOREK
OFICER PRASOWY
2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZłoty nadal słabnie
Następny artykułSłono zapłacą za złamanie przepisów