9 września obchodzimy Światowy Dzień Pierwszej ustanowiony w 2000 roku przez Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Z tej okazji Mazowiecki Okręgowy Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża zachęca do upowszechniania szkoleń.
– U mnie było tak. W pracy koleżanka siedząca obok mnie zaczęła się krztusić jedzeniem. Spojrzałam na nią i zobaczyłam, że sytuacja już się robi poważna. Zaczęłam uciskać nadbrzusze i po kilku takich ruchach udało mi się sprawić, że koleżanka odkrztusiła ten pechowy kawałek jedzenia i mogła oddychać. Szczerze mówiąc nigdy nie przypuszczałam, że kurs pierwszej pomocy mi się przyda. Myślę, że zawsze tak sądzimy, że nam to na pewno nic złego się nie wydarzy. A tak naprawdę każdy z nas może musieć komuś pomóc – mówi Agata Jaremczuk Sadkowska wspominając sytuację, w której umiejętności z kursu okazały się przydatne.
Możesz uratować komuś życie
Czasem nawet bardzo proste działanie może uratować życie. Przykładem jest tu udrożnienie dróg oddechowych przez odchylenie do tyłu głowy u nieprzytomnej osoby i trzymanie jej odchylonej do przyjazdu pogotowia (umożliwia to poszkodowanemu oddychanie). Inny przykład? W przypadku nagłego zatrzymania krążenia prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej do przybycia zespołu ratownictwa może nawet trzykrotnie zwiększyć szanse na przeżycie i powrót do zdrowia (dane: Europejska Rada Resuscytacji).
Zapomnij o mitach
Skoro to takie ważne, dlaczego tak wiele osób nie reaguje na widok osób potrzebujących pomocy? Najczęściej ze strachu. W 2017 r. 67 % osób przebadanych przez CBOS, deklarowało, że umiałoby w razie wypadku udzielić pierwszej pomocy, przy czym jedynie 19% osób było całkowicie pewnych swoich kwalifikacji. Najczęściej zwyczajnie boimy się zrobić komuś krzywdę. Tak, pierwsza pomoc jest stresująca. Znane są jednak dobre i skuteczne metody, które redukują stres i sprawiają, że świadkowie wypadków śmielej reagują.
1. Szkolenie: powtarzane regularnie szkolenia z pierwszej pomocy obejmujące dużo ćwiczeń praktycznych. Mogą być organizowane w firmach z wielu okazji, a pracownicy zwykle wolą takie praktyczne szkolenie, przydatne w życiu niż innego rodzaju kursy w ramach pracy.
2. Dbanie o własne bezpieczeństwo: wystarczy zawsze mieć przy sobie rękawiczki jednorazowe i maseczkę do robienia wdechów ratowniczych, żeby znacznie zredukować stres.
3. Dążenie do regularnych szkoleń praktycznych, jak największej liczby młodzieży w szkole. Zawsze warto porozmawiać z dyrektorem placówki o organizacji kursów w ramach np. lekcji wychowawczych, EDB czy „dnia sportu”.
Co to jest Pierwsza Pomoc?
Jak znaleźć skuteczny kurs pierwszej pomocy?
Agnieszka Skura: Koordynator Okręgowy Pierwszej Pomocy, Mazowieckiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża.
Polski Czerwony Krzyż, Mazowiecki Oddział Okręgowy
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS