Według Schroders „jedną z największych barier dla nowej budowy elektrowni jądrowych na dużą skalę jest zdolność do mobilizacji inwestycji”.
– Chociaż rządy wyraźnie wierzą, że energia jądrowa ma do odegrania kluczową rolę w przyszłym koszyku energetycznym i strategiach dekarbonizacji, nadal istnieje duża luka finansowa między celami a kapitałem potrzebnym do ich osiągnięcia – uważa Thomas i dodaje: – Konieczne będzie zbadanie nowych mechanizmów finansowania, których celem będzie zrównoważenie alokacji ryzyka między kapitałem rządowym i prywatnym.
Istnieje również szereg przeszkód, które mogą uniemożliwić wykorzystanie potencjału energii jądrowej, począwszy od kosztów kapitałowych, kończąc na obawach dotyczących bezpieczeństwa i odpadów. Kwestia ta wymaga stabilnej polityki oraz wsparcia rządu, a co za tym idzie pozytywnego odbioru społecznego.
Czytaj więcej
Bezpieczny jak atom?
– Być może zaskakujące jest to, że energia jądrowa jest jedną z najbezpieczniejszych form wytwarzania prądu. Analizując wskaźniki zgonów na jednostkę wyprodukowanej energii elektrycznej, energia jądrowa jest drugim pod względem bezpieczeństwa źródłem. Odnotowano średnio 0,03 zgonu na terawatogodzinę wyprodukowanej energii elektrycznej, co jest wartością znacznie niższą niż w przypadku węgla, ropy, gazu czy wiatraków – podkreśla Samuel Thomas.
Jeśli chodzi o odpady, ze względu na “gęstość mocy paliwa … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS