A A+ A++

Platforma z audiobookami chciała przywitać rok szkolny na wesoło. W związku z tym, przy wykorzystaniu AI, powstały grafiki przedstawiające kilku polskich pisarzy w taki sposób, jakby mogli wyglądać w 2023 roku.

fot. Facebook

W poniedziałek, 4 września br., oficjalnie rozpoczął się rok szkolny, a to oznacza, że uczniowie w lepszych i gorszych nastrojach wracają do swoich klas, gotowi na nową porcję wiedzy i wyzwań. Jednakże, jak to zwykle bywa, wraz z początkiem nauki pojawia się także konieczność przeczytania obowiązkowych lektur. To właśnie w tym kontekście znana platforma audiobookowa Storytel postanowiła podjąć ciekawą inicjatywę, wykorzystując potencjał sztucznej inteligencji.

Aby zachęcić młodzież do czytania, Storytel zwrócił się do AI, prosząc o wygenerowanie grafik przedstawiających autorów polskich dzieł literackich. Nie były to jednak zwykłe portrety z dawnych czasów. Warunek był jeden: postaci miały wyglądać tak, jakby żyły współcześnie.

W efekcie tego eksperymentu powstały nowoczesne wizerunki takich klasyków, jak Adam Mickiewicz, Maria Konopnicka, Cyprian Kamil Norwid, Bolesław Prus czy Juliusz Słowacki. Każdy z tych wybitnych twórców literatury polskiej charakteryzuje się czymś wyjątkowym i niepowtarzalnym. Możemy zobaczyć ich w takim wydaniu, jakby przenieśli się w czasie do współczesności.

Przykładowo, Adam Mickiewicz został przedstawiony na grafice w nieco romantycznym klimacie. Widzimy go z rozwianymi dłuższymi włosami, ubranego w modną, białą koszulę, spędzającego czas w parku, gdzie być może poszukuje inspiracji do swoich dzieł. Maria Konopnicka z kolei, została wygenerowana jako aktywistka, trzymająca megafon w ręku, bywalczyni demonstracji. To odzwierciedla jej zaangażowanie społeczne oraz idee i wartości przekazywane w dziełach.

fot. Facebook

– Tym optymistycznym akcentem wchodzimy w nowy rok szkolny i przypominamy, że w naszej aplikacji znajdziecie wiele lektur, w tym oczywiście wspomnianych w poście twórców! – pisze Storytel. 

Inicjatywa Storytel pokazała, że sztuczna inteligencja może być użyteczna nie tylko w dziedzinach naukowych czy technicznych, ale także w dziedzinach kultury i sztuki. Generowanie grafik, które oddają ducha i charakter autorów literatury to ciekawe podejście, które może skutecznie zachęcić młodych ludzi do sięgnięcia po klasyczne lektury.

„Broń bobrze bez kasku”, m.in. takie hasła pojawiają się na grafikach promujących najnowszą akcję. Województwo podlaskie prowadzi kampanię, która ma zwracać uwagę na bezpieczeństwo rowerzystów na drogach. Kreacja zbiera pochwały w mediach społecznościowych.

„Chłopi 2050, czyli Agronauci w czasach katastrofy klimatycznej” to tytuł jednego ze słuchowisk Storytel, w którym występują m.in. Marcin Dorociński, Magdalena Popławska czy Zofia Zborowska Bazując na raporcie WWF, w projekcie został nakreślony realistyczny obraz naszej przyszłości.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPoprawa infrastruktury drogowej w obszarach wiejskich Gminy Nowe Miasto Lubawskie
Następny artykułCzy lewoskręt z Wolności w De Gaulle’a powinien być dla każdego? MZD tłumaczy