Obiekt czeka rozbudowa i modernizacja. Jak podkreśla Jerzy Kalarus prezes spółki “Karpaty”, która zarządza schroniskami przebudowę budynku planowano od dawna, ale dopiero teraz uzyskano wszystkie niezbędne pozwolenia i dokumenty.
Celem remontu jest poprawa warunków kuchennych, gospodarczych i sanitarnych. Główne skrzydło na zapleczu schroniska ma być dodatkowo rozbudowane. Ilość miejsc noclegowych nie zwiększy się, ma być za to wygodniej.
Schronisko zostanie ponownie otwarte przed sezonem letnim 2025 roku. Rodzina Skupniów, która prowadziła schronisko od 75 lat, czyli od początku istnienia, prawdopodobnie będzie musiała się pożegnać ze schroniskiem, w które włożyła wiele serca. Od początku schronisko prowadziła rodzina Skupniów — pierwszym kierownikiem był Stanisław Skupień, narciarz i olimpijczyk. Po nim do 2003 roku gospodarzem był jego syn Andrzej, a następnie wnuczka – Iwona Haniaczyk.
Kto będzie nowym dzierżawcą? Póki co nie wiadomo, PTTK ma ogłosić przetarg, w którym jednym z warunków będzie gotowość dzierżawcy do poniesienia własnych nakładów inwestycyjnych.
Schronisko położone na Polanie Kondratowej
Schronisko położone na Polanie Kondratowej w Tatrach Zachodnich, u stóp masywu Giewontu, znajduje się na wysokości 1333 m n.p.m. To najmniejsze schronisko w polskich Tatr (600 m³), dysponujące 20 miejscami w pokojach 6- i 8-osobowych.
Pierwszy budynek powstał w tym miejscu najprawdopodobniej jeszcze przed rokiem 1910. Był to schron narciarski Jerzego Uznańskiego, który w 1913 roku został zniszczony przez lawinę. W roku 1933 postawiono tu bacówkę. Obecny budynek został wzniesiony przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie w latach 1947–48 wg projektu Bogdana Laszczki. W roku 1950 powiększono go o dodatkowe skrzydło. 26 kwietnia 1953 schronisko zostało zniszczone przez kamienną lawinę, która zeszła ze stoków Długiego Giewontu. Głaz o masie 30 ton wbił się w narożnik jadalni, dwa inne zatrzymały się kilka metrów od budynku.
Od 1994 schronisko posiada biologiczną oczyszczalnię ścieków. 23 sierpnia 2009 odbyła się uroczystość nadania schronisku imienia Władysława Krygowskiego, znawcy polskich Karpat. W schronisku umieszczono tablice z cytatami z książek Krygowskiego oraz jego rzeźbiony drewniany portret dłuta Franciszka Palki z Nowego Sącza
źródło fot.: wikipedia
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS