rozwiń ›
Józefa Nalberczaka kojarzy każdy, kto choć raz oglądał filmy Stanisława Barei. W komedii “Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz” grał chłoporobotnika na dworcu. To właśnie on wypowiada uznawaną za jedną z kultowych kwestii: “Ja to, proszę pana, mam bardzo dobre połączenie. Wstaję za piętnaście trzecia. Latem to już widno. (…) Golę się wieczorem, śniadanie jadam na kolację, więc tylko wstaję i wychodzę“.
Można go było zobaczyć również w roli kierowcy taksówki w filmie “Brunet wieczorową porą” czy serialach “Czterej pancerni i pies”, “Droga”, “07 zgłoś się”, “Daleko od szosy”. Choć bohaterowie, w których się wcielał, byli postaciami drugoplanowymi, a wręcz epizodycznymi, nie dało się ich nie zauważyć.
Jak Józef Nalberczak został aktorem?
Nalberczak urodził się w 1926 roku i od urodzenia był warszawiakiem. Zanim wybuchła wojna, m.in. z Tadeuszem Janczarem grywał w kółku dramatycznym w Rembertowie. Podczas okupacji zajmował się pracą fizyczną i pobierał nauki na tajnych kompletach w gimnazjum w Warszawie. Kiedy w 1944 roku wstąpił do AK “Dęby”, przyjął pseudonim “Sęp”. Wtedy też zgłosił się do 2. Dywizji Piechoty Wojska Polskiego jako ochotnik. Przy tej jednostce powstał teatr i Nalberczak zaczął w nim występować.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS