A A+ A++

W sobotę, po 3 latach przerwy, w Muzeum Historii Polski Ludowej zorganizowano Zlot Pojazdów Minionej Epoki i Pożegnanie Lata. Przy ulicy Zajęczej 42 poza zobaczeniem zabytkowych pojazdów i pokazu sukien ślubnych, uczestnicy mogli wziąć udział w grze terenowe z harcerzami, oraz dyskotece w klimacie minionej epoki.

Zlot Pojazdów Minionej Epoki powrócił po latach

Złot zabytkowych pojazdów, gry, konkursy oraz dobra zabawa – to wszystko czekało na miłośników minionej epoki, którzy odwiedzili bielszowickie Muzeum Historii Polski Ludowej, 2 września. W klimacie dawnych lat pożegnano odchodzące lato!

W czasie zlotu obok standardowych polskich samochodów, jak Fiat 125, Fiat 126p można było zobaczyć klasyczne europejskie i amerykańskie samochody. 

Później odbył się charytatywny pokaz sukien ślubnych, który dodatkowo wzbogacił atmosferę tego wyjątkowego dnia. Był to nie tylko spacer przez historię mody, ale również szansa na wsparcie wartościowej inicjatywy charytatywnej.

Miłośnicy przygód terenowych z Hufca mogli wziąć udział w grze terenowej. Była to doskonała okazja do sprawdzenia się w zróżnicowanych wyzwaniach i wrażeniach off-roadowych. Wieczorem impreza przeniosła się na parkiet podczas dyskoteki. 

Zobaczcie zdjęcia z tego wydarzenia.

Muzeum Historii Polski Ludowej 

Muzeum PRL-u powstało na miejscu folwarku Dwór Nowa Ruda, który stworzyła w 1890 roku rodzina von Ballestrem. Po wojnie majątek przeszedł na własność Skarbu Państwa i został zmieniony w Państwowe Gospodarstwo Rolne. Po zamknięciu PGR-ów folwark popadał w coraz większą ruinę, do momentu, gdy przeszedł w ręce prywatne. W ciągu kilku lat miejsce zostało odbudowane i przekształcone w Muzeum PRL-u, do którego trafiają różne przedmioty z okresu od 1944 do 1989 roku.

Placówkę prowadzi Fundacja Minionej Epoki. 23 kwietnia br. fundacja została wyróżniona Złotą Odznaką Honorową za zasługi dla województwa śląskiego. W 2023 roku placówka zmieniła nazwę na Muzeum Historii Polski Ludowej w Rudzie Śląskiej.

Co można oglądać w muzeum? 

Przede wszystkim ekspozycje przedstawiające wnętrza mieszkań i sklepów w latach 1945-1989. Przygotowano także coś dla miłośników motoryzacji – jedna z wystaw prezentuje motoryzacyjne perełki z tego okresu.

W tym roku ekspozycja Muzeum powiększyła się m.in. o kolekcję zabawek z epoki. Towarzyszą jej bajki, wyświetlane w części kinowej, które dzieci mogły w tamtym czasie oglądać na tzw. “porankach”. Dodatkowo w Muzeum otwarto Galerię Malarstwa Socrealistycznego. Zwiedzający mogą zobaczyć 30 kopii malarskich największych dzieł z kolekcji Galerii Socrealizmu w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Kopie zostały wykonane przez Tatianę Talipową pod okiem profesora Romualda Kołodzieja. 

– To jedyne w Polsce kopie malarskie tych obrazów. Oryginały mogą Państwo zobaczyć w Kozłówce, a kopie w Rudzie Śląskiej. 29 kwietnia inaugurację wystawy uświetni wizyta Tatiany Talipowej i profesora Kołodzieja. Mam również nadzieję, że naszym Gościom przypadnie do serca piękna sala, w której umieściliśmy naszą galerię – mówi Monika Nizioł.

Muzeum jest czynne sezonowo, od 29 kwietnia do 30 września, od środy do niedzieli w godz. 10.00 – 18.00. W tym roku bilet normalny kosztuje 19 złotych, a ulgowy 14 zł. Dzieci do 6. roku życia zwiedzają bezpłatnie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTVN ignorowała prawo pracy
Następny artykułNowy turystyczny hit Polaków? Do „Perły Karaibów” dolecisz z Katowic