W najbliższą sobotę w całym kraju odbędzie się kolejna odsłona Narodowego Czytania, akcji zapoczątkowanej 13 lat temu przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. W tym roku Bielsko-Biała wyprzedziło resztę kraju i zorganizowało imprezę już wczoraj. Powód był dość oczywisty. Dni miasta, w które wydarzenie to doskonale się wpisywało. Przed publicznością wystąpili lokalni politycy oraz aktorzy Teatru Polskiego, którzy czytali wspólnie Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej.
Wydarzenie odbywało się w Książnicy Beskidzkiej. Początkowo zakładano, że miejscem tym będą schody przed budynkiem biblioteki, lecz ostatecznie – w obawie przed złą pogoda – przeniesiono je do środka. Czytanie zgromadziło całkiem, całkiem sporą grupę słuchaczy. Mogli oni wysłuchać fragmentów dzieła Elizy Orzeszkowej w interpretacji: senator Agnieszki Gorgoń-Komor, poseł Mirosława Nykiel, wiceprezes zarządu spółki Tauron Beaty Białowąs, wiceprezydent Bielska-Białej Adam Ruśniak oraz aktorów bielskiego teatru Marty Gzowskiej-Sawickiej, Oriany Soiki, Rafała Sawickiego i Sławomira Miski.
– Eliza Orzeszkowa była wybitną pisarką i nadzwyczajną kobietą. Wychowana przez żeńskie grono doskonale znała siłę kobiecości, nie dziwne więc, że szczególnie bliska była jej pozytywistyczna idea emancypacji. Jej powieść Marta uznawana jest za pierwszą feministyczną opowieść o kobietach wykształconych. Problemy w niej zawarte poruszała zresztą z innymi wybitnymi postaciami tej epoki, np.: Marią Konopnicką. Była powszechnie szanowana, a jej pisarstwo doceniano nie tylko w Polsce, ale i na świecie – była główną konkurentką Henryka Sienkiewicza do Nagrody Nobla w 1904 roku.
Na jej pogrzebie w 1910 roku, Józef Kotarbiński podsumował jej życie pięknymi słowami: “Ona była żywą mądrością i czującym sercem całej epoki” – tymi słowami na początku spotkania postać autorki przybliżyła słuchaczom dyrektor Książnicy Beskidzkiej Łucja Ruchała
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS