Dopasowanie do wieku – czemu jest tak ważne?
Jeśli rozglądasz się za grą dla 10-latka od pewnego czasu, zauważyłeś zapewne, że każda z nich ma na opakowaniu oznaczenia wiekowe. Warto się ich trzymać! Zanim gra trafi na rynek, jest długo testowana – w ten sposób producent może sprawdzić, czy poziom trudności jest odpowiedni dla danego wieku. W praktyce oznacza to, że instrukcje są proste i zrozumiałe dla dziecka, a sama gra nie wymaga skomplikowanej strategii i działań, które przerastają jego umiejętności.
Dopasowanie gry do wieku twojej pociechy to najważniejsza z wszystkich kwestii, które poruszamy w tym tekście. Od niego zależy cała przyjemność z gry – jeśli gra będzie za trudna, dziecko może być tym faktem sfrustrowane. Wtedy łatwo o zniechęcenie, a nawet porzucenie planszówek na długie lata.
Wybór zbyt prostej rozgrywki też nie jest najlepszym pomysłem. Przypomnij sobie, gdy ostatnio robiłeś coś, co było zbyt łatwe i nie odpowiadało twoim umiejętnościom – zapewne szybko się znudziłeś i znalazłeś sobie inne zajęcie! Nie inaczej jest z dziećmi. Gry przeznaczone dla młodszych pociech nie zapewnią twojemu smykowi ciekawej i rozwijającej zabawy.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze gry?
Dla ciebie – jako rodzica lub bliskiego członka rodziny – ważne będzie również to, czy gra zawiera elementy edukacyjne. Do wyboru masz mnóstwo gier, które doskonalą umiejętności z przedmiotów ścisłych i humanistycznych. Będą to nie tylko działania matematyczne i fakty historyczne, które dziecko może zapamiętać dzięki zabawie, ale też bardziej subtelnie zawoalowana w emocjonującej rozgrywce wiedza.
Podczas zakupów weź też pod uwagę:
- tematykę pasującą do zainteresowań dziecka – dzięki temu zyskasz odrobinę pewności, że gra zaangażuje je i szybko mu się nie znudzi,
- jego ulubiony rodzaj lub gatunek gry – w sklepach czekają na was układanki, klasyczne planszówki z pionkami, czy też gry wymagające nieco więcej ruchu i sprawności fizycznej,
- tryby jedno-, dwu- lub wieloosobowe – w zależności od tego, czy dziecko będzie chciało grać z rodzeństwem lub przyjaciółmi,
- możliwość dokupowania kolejnych części, elementów wzbogacających rozgrywkę, np. kart lub plansz.
Możesz wybrać też gry, które nawiązują do ulubionych bajek, filmów i seriali twojej pociechy. Perspektywa spotkania lubianych postaci podczas rozgrywki jest całkiem interesująca!
Na koniec sprawdź, czy gra przekazuje wartości, z którymi się zgadzasz, np. odpowiedzialność za swoje działania, współpracę oraz rozgrywkę fair play. Całkiem spora część gier jest stworzona także po to, aby wspomóc dziecko w nauce nawiązywania relacji i zwiększeniu empatii.
Jeśli chcesz, możesz kierować się recenzjami i opiniami innych rodziców. Liczba ocen może zasugerować ci, które z propozycji są teraz wyjątkowo popularne. Tylko nie zapomnij sprawdzić przed zakupami, czy dziecko nie ma już takiej gry na półce!
Zaczynamy poszukiwania gry dla 10-latka!
Wiesz już, za jaką grą dla dziesięciolatka możesz się rozejrzeć – pora na konkretne działania! Zobacz gry dla dzieci w wieku +9 lat na Smyk.com i znajdź tam najciekawszą rozgrywkę, która zagwarantuje twojemu dziecku i całej rodzinie wiele godzin zabawy!
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS