Darmowe środki higieniczne w różowych skrzyneczkach dla dziewcząt i uczennic lokalnych placówek oświatowych zakupiło miasto Lublin. Wraz z nowym rokiem szkolnym otrzymają je te miejsca, gdzie do tej pory nie pojawiło się podobne rozwiązanie. Problem, o którym się mało mówi, doczekał się solidnego wsparcia włodarzy.
Różowe skrzyneczki w bursach i szkołach
Godność i szacunek — tak w skrócie można zinterpretować wartość nadrzędną akcji „M jak menstruacja”, jaka prowadzona jest przez miasto Lublin, sponsorów, partnerów i inicjatorki akcji. Pomysł realizacji projektu zainicjowały uczennice z Międzynarodowego Liceum Ogólnokształcącego Paderewski w Lublinie. Inicjatywa pomoże przeciwdziałać ubóstwu menstruacyjnemu poprzez większą dostępność bezpłatnych środków higieny intymnej w placówkach oświatowych i bursach.
Według danych fundacji „Różowa skrzyneczka”, która krzewi w Polakach i Polkach wiedzę na temat problemu wykluczenia menstruacyjnego od 2019 roku wynika, że:
21% uczennic opuszcza lekcji z powodu braku podpaski, a 10% nie wychodzi z tego powodu z domu.
Są to informacje, obok, których nie wolno nam przechodzić obojętnie. Jesteśmy rodzicami, siostrami, braćmi, ojcami etc. Powinno, być dla nas ważne, jak się czują nasze dzieci, rodzeństwo, bliscy i czy radzą sobie ze swoją zmieniającą się fizjologią.
Lublin włącza się w walkę z ubóstwem menstruacyjnym
Lublin włączył się w działania Karoliny, Weroniki, Zuzanny, Aleksandry i Niny i zakupił 50 różowych skrzyneczek. Wsparcie trafi z nowym rokiem szkolnym do szkół ponadpodstawowych i burs szkolnych. Pierwsze wyposażenie pojemników przekazała Fundacja Różowej Skrzyneczki.
„Dla nas bardzo ważna jest walka o godność młodych kobiet. Nasza inicjatywa ma na celu zwiększanie świadomości w tematyce menstruacji i potrzeb kobiet z tym związanych, nie tylko wśród dziewcząt, ale całej młodzieży. Zaczęłyśmy naszą aktywność w Lublinie i okolicach. W planach mamy rozszerzenie działalności na inne miejscowości, a nawet na teren całego kraju” – mówią Nina Warda i Karolina Magryś, inicjatorki akcji, uczennice Międzynarodowego Liceum Ogólnokształcącego Paderewski w Lublinie.
Zawartość skrzyneczek — jako pomoc, wsparcie i edukacja młodzieży w kwestiach dojrzewania
Skrzyneczki wypełnione podpaskami i tamponami mogą okazać się dla wielu uczennic wybawieniem i ratunkiem na miarę „super bohatera” w danej chwili. Pozwolą zachować trzeźwy umysł i ograniczą wpadanie w panikę. Problem ubóstwa menstruacyjnego jest bardzo powszechny i często przemilczany. Może dotyczyć około 500 000 kobiet w całym kraju, dlatego takie akcje zasługują na rozgłos i uznanie.
Wybrane dla ciebie:
Nowy sklep tej sieci w Lublinie – sprawdź, kiedy zrobisz zakupy
Fundacja „Różowa skrzyneczka” każdego dnia walczy o bezwarunkowy dostęp do bezpłatnych środków higienicznych na czas menstruacji, znosi wykluczenie i tabu menstruacyjne, edukuje i zabiega o równy dostęp do wiedzy o miesiączce i domagama się systemowych zmian w tym zakresie.
Budujemy świat, w którym podpaski będą traktowane na równi z papierem toaletowym.
To bardzo budujące, że takie oddolne inicjatywy młodych osób spotykają się z przychylnością urzędników. Skrzyneczki i znajdujące się w nich materiały higieniczne służyć będą jako konkretna pomoc i wsparcie, ale także jako element edukacji młodzieży w zakresie potrzeb związanych z okresem dojrzewania. Inicjatorki akcji planują dodatkowo zorganizować w lubelskich szkołach warsztaty przybliżające temat miesiączki i ubóstwa menstruacyjnego. Spotkania będą skierowane do wszystkich uczniów – zarówno dziewcząt, jak i chłopców.
Niestety wykluczenie menstruacyjne jest w naszym kraju nadal faktem, a potwierdzają to statystyki. Blisko 20% uczennic opuszcza zajęcia właśnie z powodu wstydu wywołanego miesiączkowaniem oraz z powodu braku dostępu do środków higienicznych. Tymczasem miesiączka jest rzeczą naturalną, nie powodem do zakłopotania, a dostęp do środków higieny menstruacyjnej to podstawowe prawo kobiet i dziewczynek. Dlatego Miasto chętnie włączyło się w projekt uczennic z Międzynarodowego Liceum Ogólnokształcącego Paderewski w Lublinie, którym bardzo dziękuję za zaangażowanie w tak ważne kwestie społeczne – mówi Monika Lipińska, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.
To cię zainteresuje:
Docelowo różowe skrzyneczki znajdą się we wszystkich szkołach
Miasto Lublin deklaruje, że różowe skrzyneczki będą posiadały wszystkie szkoły, które pod nie podlegają.
– Jako Europejska Stolica Młodzieży chętnie włączamy się w inicjatywy młodych ludzi. Nie inaczej było w przypadku projektu licealistek z LO Paderewski, które poruszyły problem ubóstwa menstruacyjnego. Mając świadomość jak ważne jest przełamywanie tabu, które od lat narasta wokół tematu miesiączki, w pełni zaangażowaliśmy się w projekt. Udało nam się zakupić 50 różowych skrzyneczek, które zostaną zamontowane w szkolnych łazienkach – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.
Może ci się spodobać:
Akcję wspiera także Forum Kobiet Lublina, którego członkinie wyraziły pełne poparcie projektu lubelskich licealistek i wolę współpracy przy jego realizacji, obejmując honorowym patronatem całe przedsięwzięcie. Dzięki inicjatywie
Ile miasto wydało na skrzyneczki do lubelskich ośrodków oświaty?
Koszt skrzyneczek to blisko 4250 zł, a pierwszy wkład zapewniony przez Fundację Różowej Skrzyneczki to podpaski.
Dajcie znać w komentarzach anonimowo, co sądzicie o takiej inicjatywie. Według nas to strzał w 10-tkę i rzecz pierwszej potrzeby!
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS