A A+ A++

Przyjęte kolorystyczne rozwiązania mają podobny potencjał terapeutyczny, co muzyka. Już w starożytności zdano sobie sprawę z tego efektu i skutecznie wykorzystywano kolory do przywracania wewnętrznej harmonii i równowagi człowiekowi, a także w procesach leczniczych. Chociaż brakuje naukowych dowodów na to, że kolory mogą skutecznie leczyć poważne choroby, wciąż traktuje się poważnie ich wpływ na nasze samopoczucie i motywację. Dziedzina nauki, która badaniem tego zjawiska się zajmuje, nosi nazwę psychologii koloru.

Jak dobrać odpowiednią paletę kolorów do wnętrza? Fot. Unsplash

Kolory we wnętrzu

Biel, czerń oraz pełna gama odcieni szarości, są uważane za neutralne według psychologii koloru, co oznacza, że nie powinny wpływać bezpośrednio na naszą psychikę. Z racji swojej neutralności doskonale spełniają rolę tła dla innych kolorów, które chcemy wprowadzić do naszych wnętrz. Niemniej jednak, biały kolor może kreować wrażenie przestrzeni czystej, niemal sterylnej. Z kolei kolor czarny często kojarzy się z luksusem, choć efekt ten zachodzi jedynie wtedy, gdy jest używany z umiarem. Nadmierna ilość czerni może wywołać uczucie przytłoczenia.

Jeśli chodzi o poprawę nastroju, szczególnie korzystny wpływ mają barwy energetyczne, takie jak wyrazisty żółty, pomarańczowy i czerwony. Są one świetnym wyborem do pomieszczeń, w których przyjmujemy gości. Warto jednak pamiętać, że ich nadmierne użycie może działać przytłaczająco. Szczególnie kolor czerwony może wywoływać uczucia agresji lub irytacji. Podobnie pomarańczowy, gdy jest zbyt intensywny, może prowadzić do uczucia zmęczenia. Dlatego też zamiast pomalować całe pomieszczenie na kolor pomarańczowy, lepszym rozwiązaniem jest umieszczenie pojedynczych, mocnych akcentów kolorystycznych.

Ciepłe odcienie są energetyzująceCiepłe odcienie są energetyzujące Fot. Unsplash

Ciekawym aspektem koloru pomarańczowego jest również jego wpływ na procesy trawienne i apetyt, ponieważ stymuluje wydzielanie soków trawiennych oraz zwiększa ochotę na jedzenie.

A co mówi psychologia koloru o czerwieni? Osoby z nadciśnieniem powinny zachować umiar w jej użyciu. Kolor czerwony może wpływać na podwyższenie ciśnienia krwi.

W poszukiwaniu harmonii i spokoju warto zwrócić się ku zieleni. Jest to barwa, która wprowadza optymizm i redukuje poziom stresu. Świetnie sprawdza się w pomieszczeniach przeznaczonych do relaksu. Również błękity mają relaksujący wpływ na organizm, obniżając ciśnienie krwi, pomagając się uspokoić i zasnąć. Sypialnia to idealne miejsce na ich zastosowanie. W sypialni również świetnie wypadną stonowane zielenie i delikatne fiolety. Te ostatnie symbolizują namiętność i pobudzają wyobraźnię. Nie bez powodu są ulubionymi barwami artystów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja Ruda Śląska: Chciał sprzedać buty, stracił swoje oszczędności
Następny artykułOtwarcie nowej lokalizacji Kwiaciarni Tutti Flori