A A+ A++

Szybki tryb życia, który stał się codziennością wielu osób, stanowi spore obciążenie dla organizmu. Niekończąca się lista obowiązków, regularne treningi i zmartwienia drenują z energii. Przemęczenie czasem daje się we znaki, a brak sił witalnych uniemożliwia wykonywanie najprostszych czynności. Wyczerpaniu ulegają zarówno zasoby fizyczne, jak i psychiczne. Warto rozsądnie gospodarować energią i nie brać na swoje barki zbyt wielu spraw. Odpowiednio skomponowana dieta także okazuje się sprzymierzeńcem dla osób aktywnych. Dostarcza wszystkie niezbędne witaminy i minerały. Czy adaptogeny mogą pomóc w radzeniu sobie z przemęczeniem?

Adaptogeny – rośliny i grzyby, które przystosowały się do trudnych warunków życia

Adaptogeny to termin, którym określa się rośliny i grzyby zwiększające zdolności przystosowawcze ludzkiego organizmu. Po raz pierwszy zostały opisane w latach 40 XX wieku. Botanicy mieli za zadanie znaleźć substancje, które zwiększałyby wytrzymałość robotników i żołnierzy. Biolodzy wnikliwie przeanalizowali działanie 4 tysięcy gatunków ziół. Odnieśli sukces, gdyż kilkanaście z nich posiadało pożądane właściwości. Adaptogeny to nazwa zaczerpnięta z greki, która odzwierciedla działanie przystosowawcze wybranych roślin i grzybów. Rosną one w trudnych warunkach i doświadczają ogromnego stresu fizjologicznego. Wywołują go czynniki takie jak susza, nadmierne zasolenie, silny wiatr oraz skrajne wartości temperaturowe. Niektóre gatunki przystosowały się do wymagających środowisk, wykształcając stosowne mechanizmy.

Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie: https://mothersprotect.com/pages/adaptogeny-wlasciwosci-badania-historia

Jak adaptogeny wpływają na organizm człowieka?

Naukowcy zauważyli, że adaptogeny można z powodzeniem podawać ludziom, aby podnieść ich tolerancję na stres emocjonalny, fizyczny, chemiczny i biologiczny. Działają one nieswoiście i holistycznie. Jednocześnie pomagają odzyskać stan wewnętrznej równowagi w organizmie. Ich suplementacja uchodzi za bezpieczne rozwiązanie, ponieważ adaptogeny nie mogą wykazywać właściwości toksycznych i odurzających.

Jak stres odbiera energię i czy można temu przeciwdziałać?

Współczesny człowiek stawia czoła licznym wyzwaniom. Generuje to silny stres, który drenuje z energii i obniża jakość życia. Odczuwany niepokój sprzyja depresji i stanom lękowym. Ponadto rzutuje negatywnie na odporność, funkcje poznawcze i przyczynia się do chorób układu krążenia. Adaptogeny pomagają zniwelować napięcie nerwowe. Odpowiadają bowiem za normalizację stężenia kortyzolu w organizmie. Hormon stresu powstaje w nadnerczach pod wpływem bodźców, które informują o potencjalnym zagrożeniu. Początkowo wykazuje działanie mobilizujące i dodaje sił, jeśli jednak utrzymuje się przez dłuższy czas, wywiera negatywny wpływ na ustrój. Adaptogeny oddziałują na oś podwzgórze-przysadka-nadnercza, hamując syntezę kortyzolu, gdy jego stężenie jest wysokie.

Czy adaptogeny mogą pomóc w radzeniu sobie z przemęczeniem?

Osoby aktywne fizycznie regularnie trenują, co stanowi spore obciążenie dla ich organizmu i rodzi stres. Można go zniwelować, suplementując adaptogeny. Ashwagandha chroni mięśnie przed uszkodzeniami i przyspiesza procesy regeneracyjne. Poleca się ją w sposób szczególny osobom, które wykonują treningi siłowe. Różeniec górski wykazuje podobne działanie, ale jednocześnie poprawia refleks, dlatego chętnie sięgają po niego zawodowi bokserzy i karatecy. Warto zaznaczyć, że niektóre państwa podawały adaptogeny swoim zawodnikom olimpijskim, aby wspomóc ich organizm od wewnątrz. Ich suplementacja przełożyła się na dużą liczbę złotych medali.

Zmęczenie z powodu wysiłku intelektualnego – jak wspomóc funkcje poznawcze?

Zmęczenie niekiedy wynika ze zwiększonego wysiłku intelektualnego. Praca nad ważnym projektem, rozwiązywanie zadań maturalnych i nauka do egzaminów na studiach – wszystkie te aktywności obciążają mózg. Warto go wesprzeć, sięgając po adaptogeny, które wpływają korzystnie na funkcje poznawcze. Poprawiają pamięć, koncentrację i logiczne myślenie. Chronią neurony przed nieodwracalnymi uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. Jednocześnie sprzyjają powstawaniu nowych połączeń synaptycznych. Ułatwia to przyswajanie wiadomości i utrwalanie wcześniej zdobytych.

Czarodziej – mieszanka adaptogenów, która pomaga na zmęczenie

Osobom aktywnym fizycznie i pracownikom umysłowym w sposób szczególny rekomenduje się mieszankę adaptogenów Czarodziej od Mother`s Protect. Swoje działanie opiera na ziołach takich jak:

  • szczodrak krokoszowaty;
  • różeniec górski;
  • reishi;
  • eleuterokok kolczasty.

Suplementacja Czarodzieja daje energię do działania i redukuje zmęczenie, które pojawia się w następstwie treningów, stresu czy nauki.

Artykuł zewnętrzny

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPKO Półmaraton już wkrótce w Gliwicach! Będą też krótsze trasy
Następny artykułPo niezamieszkałym budynku mieszkalnym w Siedliskach Sławęcińskich pozostały zgliszcza