Zakup działki pod budowę domu może stanowić duże wyzwanie finansowe. Im bliżej dużego miasta, ważnych dróg komunikacyjnych lub innych atrakcyjnych terenów, tym zwykle drożej. Aby stać się właścicielem własnego kawałka ziemi, na którym w przyszłości można zbudować wymarzony dom, często potrzebujemy skorzystać z finansowania zewnętrznego. Rozwiązaniem pozwalającym na zakup działki budowlanej jest kredyt hipoteczny albo kredyt gotówkowy. Na jakich zasadach funkcjonują te produkty finansowe? W dzisiejszym artykule przyjrzymy się nieco bliżej tej kwestii.
Kredyt gotówkowy na zakup działki: czy to dobry pomysł?
Popularnym sposobem na finansowanie zakupu działki budowlanej jest kredyt gotówkowy. Jest to po prostu uzyskanie środków finansowych, które można przeznaczyć na dowolny cel. Co do zasady, bank nie pyta, co klient planuje zrobić z pożyczonymi pieniędzmi, ani nie weryfikuje po udzieleniu kredytu, na co zostały one przeznaczone. Procedura uzyskania kredytu gotówkowego na działkę budowlaną jest relatywnie prosta i szybsza niż w przypadku kredytu hipotecznego. W zależności od wnioskowanej kwoty środki pieniężne można uzyskać w zasadzie od ręki wyłącznie po weryfikacji tożsamości i historii BIK. Przy większych kwotach banki na ogół wymagają jakiegoś zabezpieczenia, np. poręczyciela. Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu gotówkowego na zakup nieruchomości gruntowej warto pamiętać, że to rozwiązanie finansowe ma pewne wady. Banki muszą zrekompensować swoje podwyższone ryzyko wynikające z uproszczonego procesu weryfikacji wiarygodności klienta. W praktyce okazuje się, że koszt kredytu gotówkowego na działkę jest droższy od kredytu hipotecznego. Wpływa na to przede wszystkim znacznie wyższe oprocentowanie. Ponadto problematyczną kwestią okazuje się ograniczona wysokość finansowania. Kredytobiorcy na ogół mogą liczyć na niższą maksymalną kwotę kredytu niż w przypadku kredytu hipotecznego, co może ograniczyć możliwość zakupu droższej działki. Dlatego większość kredytobiorców decyduje się na zobowiązanie w formie kredytu hipotecznego.
Kredyt hipoteczny na zakup działki i budowę domu – jakie są zalety i wady?
Kredyt hipoteczny można przeznaczyć na zakup nieruchomości gruntowej . Co istotne, kredyt na działkę budowlaną pozwala sfinansować zakup działki o różnym przeznaczeniu – nie tylko budowlanej, ale też rekreacyjnej przeznaczonej pod zabudowę domu letniskowego całorocznego. Zabezpieczeniem dla banku udzielającego kredytu jest hipoteka ustanowiona na tym gruncie na rzecz banku. Oznacza to, że jeśli nie będziesz spłacać rat zgodnie z umową, to bank ma prawo przejąć nieruchomość. Decydując się na kredyt hipoteczny, trzeba przygotować się na bardziej skomplikowany proces niż w przypadku kredytu gotówkowego. Bank będzie wymagał od nas dostarczenia większej liczby dokumentów, a procedura będzie trwała dłużej. W pierwszej kolejności zostanie szczegółowo zweryfikowana zdolność kredytowa klienta: historia BIK, dochody i wydatki oraz wszystkie zobowiązania. Jednocześnie bank będzie oczekiwał dostarczenia wyceny nieruchomości wykonanej przez rzeczoznawcę. Konieczne będzie również zabezpieczenie w postaci wpisu hipoteki na rzecz banku do księgi wieczystej nieruchomości.
Często spotykaną opcją jest przeniesienie obecnego zobowiązania do innego banku. Procedura jest podobna do wnioskowania o nowy kredyt hipoteczny. W Polsce wciąż nie każdy wie, co to jest refinansowanie kredytu i kiedy warto z niego skorzystać. Takie rozwiązanie można rozważyć przede wszystkim wtedy, kiedy na rynku pojawi się korzystniejsza oferta niż ta, na którą zdecydowałeś się pierwotnie. Planując cały proces ubiegania się o kredyt hipoteczny na zakup ziemi lub jego refinansowanie warto oszacować swoje możliwości finansowe i ocenić szanse na pozyskanie nowego zobowiązania. Dostępne oferty kredytowe możesz porównać w portalu CreditSpace.pl. Szybko, sprawnie i bez wychodzenia z domu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS