A A+ A++

Liczba wyświetleń: 910

Kiedy kilka tygodni temu pociągi w Szczecinie nagle zaczęły zatrzymywać się, nikomu nawet nie przyszło do głowy, że mogą stać za tym hakerzy. Jednak szybko okazało się, że atak nie był przypadkiem, ale wynikiem świadomej ingerencji.

Nieznani sprawcy uzyskali dostęp do częstotliwości radiowych sterujących ruchem pociągów. Za pomocą taniego sprzętu, wycenionego na zaledwie 30 dolarów, udało im się zakłócić ruch pociągów, wysyłając trzydźwiękowe sygnały „stop radiowy”. Co ciekawe, informacje na temat możliwości wykorzystania takich poleceń były dostępne na forach internetowych, skupiających miłośników radia i kolei. Możliwość zakłócenia ruchu kolejowego za pomocą taniego sprzętu to sygnał ostrzegawczy dla wszystkich odpowiedzialnych za bezpieczeństwo infrastruktury w Polsce.

Chociaż ten konkretny atak nie miał katastrofalnych skutków dla pasażerów, ukazuje on lukę w zabezpieczeniach, której nie można zignorować. Polskie koleje muszą być przygotowane na ewentualne podobne zagrożenia w przyszłości. W odpowiedzi na to zdarzenie Krajowa Agencja Transportu ogłosiła plany modernizacji sieci kolejowej. Jednym z zaplanowanych środków jest wdrożenie komunikacji radiowej GSM z zabezpieczeniami w postaci szyfrowania oraz uwierzytelniania. Niemniej jednak, do czasu wdrożenia tych zmian, system kolejowy jest potencjalnie narażony na kolejne ataki.

Ponadto służby bezpieczeństwa podjęły szybkie kroki w celu zidentyfikowania i zatrzymania sprawców. Wkrótce po incydencie dwaj podejrzani, obywatele Polski w wieku 24 i 29 lat, zostali zatrzymani. Chociaż atak miał charakter techniczny, jego skutki były bardzo realne. Ten incydent przypomina, że cyberzagrożenia są wszechobecne i dotyczą nie tylko korporacji czy indywidualnych użytkowników, ale również kluczowych aspektów infrastruktury narodowej.

Dziś, w epoce cyfryzacji, gdzie praktycznie wszystko jest połączone z siecią, stajemy przed nowymi wyzwaniami. Jak bronić się przed zagrożeniami w świecie, w którym niewielki sprzęt w rękach niewłaściwej osoby może spowodować chaos? To pytanie, na które musimy odpowiedzieć jak najszybciej. W dzisiejszym świecie kolej nie jest tylko środkiem transportu, ale ważną częścią naszej cyfrowej rzeczywistości.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZamek Rabsztyn – Pożegnanie z Wehikułem Czasu
Następny artykułUrząd skarbowy przestrzega: Dzwonią i wyłudzają dane