Stare Miasto to dzisiaj jeden z większych placów budowy. Inwestycje w zabytkowych obiektach prowadzone są w kilku miejscach. Jednym z nich jest ul. Mickiewicza i kamienice oznaczone numerami 2 do 4. Ekipa budowlana prowadzi tam prace renowacyjne pod nadzorem konserwatorskim. Przebudowany zostanie dach, a elewacja zostanie odświeżona. Wewnątrz powstaną mieszkania. Inwestorem jest miejska spółka Oświęcimskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, która pozyskała na ten projekt pieniądze zewnętrzne. – Stare Miasto to serce Oświęcimia. Dlatego prowadzimy tam różnego rodzaju działania, które mają poprawić jego wizerunek. Jednym z nich jest dbanie o stan budynków, które są trwałą pamiątką naszej historii. Zabytkowe kamienice odnawia miejska spółka, czyli Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Teraz zajmuje się jednymi z piękniejszych kamienic przy ul. Mickiewicza i myślę, że po zakończeniu prac budynki będą prezentować się efektownie. Widać je dobrze z rynku. Są więc jednym z atrakcyjniejszych obiektów Starego Miasta. Odrestaurowane budynki będą służyć mieszkańcom, powstanie tam kilkanaście mieszkań – podkreśla Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia.
Dwa budynki przylegające do siebie powstały najprawdopodobniej na przełomie XIX i XX wieku. Czas jednak zrobił swoje, udało się przygotować projekt i pozyskać pieniądze. – Po wcześniejszych realizacjach w Starym Mieście związanych z kamienicą przy ul. Klasztornej 2, Rynku Głównym 16, Mickiewicza 5, odbudowie kamienicy przy placu Słonecznym prowadzimy rewitalizację budynków przy ul. Mickiewicza 2 do 4 – wyjaśnia Tyberiusz Kornas, prezes Oświęcimskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. W piwnicach budynku oraz na parterze znajdzie się miejsce na lokal użytkowy o łącznej powierzchni 500 m. kw., na piętrach będzie 19 mieszkań o powierzchni do 35 do 73 m. kw. Zakończenie inwestycji to drugie półrocze przyszłego roku. – Obecnie mamy już w budynku nowe fundamenty, a z początkiem września ruszą prace przy jego elewacji. Myślimy, że uda się je zakończyć w grudniu, aby pokazać mieszkańcom miasta jak budynek będzie wyglądał. Koszt inwestycji sięga 15 mln zł, co jest związane z tym, że budynek jest historyczny, znajduje się w centrum miasta, a prace przebiegają pod nadzorem konserwatorskim – kończy prezes Kornas.
Podkreśla też, że mieszkania będą wykończone „pod klucz”. Dodatkowo będzie możliwość wyboru kolorystyki wykończenia paneli podłogowych, płytek ściennych i podłogowych. Obecnie aktualizowane są wnioski na wynajem mieszkań w tych kamienicach.
W niedługim czasie kolejna kamienica na Starym Mieście zmieni swój wygląd. Przy ulicy Mayzla, gdzie kiedyś znajdował się sklep, powstaną mieszkania oraz lokal usługowy. Kilkadziesiąt metrów dalej, przy ul. Zamkowej kolejny budynek przechodzi renowację. Inwestorami są prywatne osoby. – Cieszą nas działania innych właścicieli i przedsiębiorców, którzy rewitalizują kamienice w Starym Mieście. Zapewne wiąże się to z turystką, która w ostatnim czasie w Oświęcimiu znacznie przyśpieszyła, rozwinęła się. Szczególnie jeśli chodzi o budowę nowych obiektów, apartamentów. Oczywiście poprawia to wygląd tej części miasta, ale tworzy też dobrą ofertę dla odwiedzających. Oświęcimska starówka to nie tylko zabytki, ale też ciekawa oferta imprez i wydarzeń dla mieszkańców. Naszym celem i priorytetem jest teraz właśnie to miejsce, chcemy podnosić jego atrakcyjność, aby w przyszłości było reprezentacyjną częścią Oświęcimia – dodaje prezydent.
W Starym Mieście kontynuowana jest renowacja Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Ten zabytkowy obiekt zyska nowy wygląd południowej nawy. – W ubiegłym roku przy wsparciu miasta zrobiliśmy betonowe nakrywy na przyporach sanktuarium od strony południowej. Niedawno rozpoczęliśmy prace przy elewacji południowej. Ten etap prac kosztuje 495 tys. zł, pieniądze pozyskaliśmy z Ministerstwa Kultury, Urzędu Marszałkowskiego, Starostwa Powiatowego, mamy też własne fundusze. Prace będą wiązały się z wyczyszczeniem cegieł, wymianą fug, wymianą oszklenia witraży, czyszczeniem antykorozyjnym ram, z nakrywami betonowymi, gzymsami. Mam nadzieję, że do końca października uda się je skończyć – wyjaśnia Łukasz Krysmalski, dyrektor Zgromadzenia Salezjańskiego, proboszcz kościoła pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS