A A+ A++

Scenariusz i reżyseria tego niezwykłego widowiska jest autorstwa Haliny Przebindy. I tutaj mały jaworznicki wtręt – pani Halina cały swój dziecięcy i nastolatkowy żywot spędziła w Jaworznie, była uczennicą SP nr 15 i jaworznickiej „Jedynki” czyli I LO. Jest jeszcze w tym wydarzeniu jedno powiązanie z Jaworznem – orkiestrę poprowadzi Maciej Tomasiewicz, który nie tylko wywodzi się z naszego miasta ale też jest dyrygentem jaworznickiej Orkiestry Kameralnej Archetti. Oratorium pod batutą Tomasiewicza wykona orkiestra Akademii Beethovenowskiej, której towarzyszyć będzie kapela góralska Krzysztofa Czecha.

Do wykonania Oratorium zaproszono: Roksanę Węgiel, Halinę Mlynkovą, Krzysztofa Cugowskiego, Andrzej Lamperta, Pawła i Łukasza Golców, Edytę Golec, Sylwię Banasik-Smulską i Emila Ławeckiego. Na scenie wystąpi ponad dwustu muzyków.

Będzie to zapis z 14 sierpnia, kiedy to Oratorium wykonano przed Sanktuarium na Bachledówce.
Oratorium stanowi połączenie muzyki góralskiej i muzyki klasycznej. Ten udany muzyczny mariaż jest autorstwa Bartka Gliniaka, kompozytora muzyki filmowej. Na Oratorium składa się 12 pieśni i 10 narracji autorstwa Zofii Truty, byłej nauczycielki piszącej wiersze. Od ponad 30 lat jej poezja ubogaca uroczystości odpustowe z Sanktuarium Ludźmierskiej Królowej – Gaździny Podhala.

Oratorium miało swoją premierę 30 września 2022 r. w czasie jubileuszu 550-lecia obecności Paulinów na Skałce.

Prymas Stefan Kard. Wyszyński (fot. Instytut Prymasowski Stefan Kard. Wyszyński/Episkopat News/Flickr)

Nie bez powodu nadano Oratorium tytuł Bachledowiańskiego. Na Bachledówce, niewysokim wzniesieniu w pobliżu Zakopanego, pobudowano klasztor Paulinów i Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej. W tym miejscu często modlił się Prymas Wyszyński, który regularnie przebywał tam w latach 1967 – 1973. Prowadził tam „zapadające w sercach” wieczornice. Podczas pobytów Ks. Prymasa często bywał tam również ówczesny Metropolita Krakowski, Kardynał Karol Wojtyła. W latach 1969 i 1975 odprawiał tam swoje rekolekcje. We wrześniu 1978 r., na dwa tygodnie przed wyborem na papieża, Kardynał Wojtyła właśnie na Bachledówce uczestniczył w rekolekcjach kapłańskich.
Jak powiedziała nam pani Przebinda, jej zdaniem Bachledówka to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce.

Tytuł Oratorium odnosi się do myśli Kardynała Wyszyńskiego: „z gór widać bowiem lepiej i zawsze trzeba równać ku górze – nigdy w dół”.

eb

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAtak w Czernihowie: rakiety spadły na teatr, a nie siedzibę SBU
Następny artykułChciała sprzedać buty…straciła pieniądze