W Centrum Kultury Filmowej “Stylowy” w Zamościu dobiega końca 11. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”. Kolejny dzień (19.08) była możliwości obejrzenia najnowszych filmów historyczno – dokumentalnych.
Konkursowe projekcje filmowe – blok filmowy 4
11:00 Pokaz konkursowy: Filantrop. Erazm Jerzmanowski, reż. M. Guzy – po projekcji spotkanie z twórcą
FILANTROP. ERAZM JERZMANOWSKI, WIELKI ZAPOMNIANY
REZYSERIA:Maria Guzy SCENARIUSZ:Maria Guzy
Erazm Jerzmanowski nazywany jest polskim Noblem. Był największym polskim filantropem i mecenasem przełomu XIX i XX wieku, uczestnikiem powstania styczniowego, wielkim patriotą, wybitnym inżynierem i jednym z najbogatszych ludzi swojej epoki, a najbogatszym Polakiem w Ameryce. Mówiono o nim, że oświetlił Amerykę. To zatem musiał być ktoś wyjątkowy.
GENTE RUTHENUS, NATIONE POLONUS
REZYSERIA: Alicja Jachiewicz Szmidt SCENARIUSZ:Krzysztof Czarnota
Historia niezwykłego życia Jana Andruszewskiego (1866 – 1930) – lekarza, literata, teozofa. Rusina z pochodzenia, z narodowości Polaka. Uprawiał epikę, głównie małe formy narracyjne. Współautor dramatów: „Samuel Zborowski. Tragedya w 4 aktach” (1903 z Gabrielą Zapolską) i „Aryman i Ormuzd” (1918 z Józefem Gluzińskim). Żył i tworzył m. in. w Krakowie, Lwowie, Wiedniu, Zakopanem i w Smolinie. W swoich utworach mistrzowsko łączył żywioł epicki i liryczny. Tworzył w duchu realizmu lirycznego.
13:30 Pokaz konkursowy: Pamięć, reż. A. Czerniakowska
PAMIĘĆ
REZYSERIA:Alina Czerniakowska SCENARIUSZ:Alina Czerniakowska
Film opisuje życie i pracę Haliny Cieszkowskiej, żarliwej nauczycielki, kochającej swój zawód i swoich wychowanków, w czasie okupacji niemieckiej działającej w konspiracji, sanitariuszki i kurierki w czasie Powstania Warszawskiego. Ta historia została opowiedziana listami między nią a jej ukochanym, który ranny w akcji, uciekając przed Niemcami opuścił Polskę i nie dane mu było już nigdy do niej powrócić.
14:30 Pokaz konkursowy: Polscy seryjni… Karol Kot, reż. P. Litka – po projekcji spotkanie z twórcą
POLSCY. SERYJNI… KAROL KOT
REZYSERIA: Piotr Litka SCENARIUSZ:Piotr Litka, Przemysław Semczuk
Młody uśmiechnięty maturzysta. Mieszkaniec krakowskiego Kazimierza. Oskarżony o dwa zabójstwa i usiłowanie popełnienia co najmniej dziesięciu kolejnych. W latach 60. XX wieku wywołał w Krakowie psychozę strachu. Jego ofiarami były dzieci i kobiety. Przez dłuższy czas pozostawał nieuchwytny. Ówczesna milicja nie była bowiem przygotowana na starcie z tak nieszablonowo postępującym sprawcą. O sprawie Kota w filmie mówią świadkowie wydarzeń sprzed lat: jego siostra, koleżanka i ksiądz.
Prowadzenie rozmów z gośćmi – TOMASZ MULLER
Organizatorami 11. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” są: Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu, Miasto Zamość, Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków: CKF „Stylowy” w Zamościu, Miasta Zamość, TVP Historia, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie „Lubelskie. Smakuj Życie!”
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS