Historia South Silesian Brass Band rozpoczyna się w 1974 roku w Chwałowicach. Zespół nazywał się z początku Jarapataj Band. Adepci jazzu rozpoczęli koncertowanie od popularnych wtedy piosenek takich jak np. „Karliku, Karliku, co tam robisz w Rybniku” i kompozycji lidera. Szybko jednak zespół zaczął grać standardy, a co za tym idzie, próbował improwizować, nawiązując z czasem do nowoorleańskich orkiestr ulicznych. O historii SSBB jeszcze opowiemy przy okazji okrągłego jubileuszu zespołu. Skupmy się na teraźniejszości.
W miniony weekend rybnicki zespół zagościł w Iławie, gdzie muzycy grali w ramach konkursu Złota Tarka. Jak się okazało, muzycy z naszego miasta okazali się najlepsi! South Silesian Brass Band zdobył Tytuł Laureata Złotej Tarki 2023.
Zobacz także
Ostatni raz w zmaganiach konkursowych SSBB stanął tutaj w 1986 roku. Z kolei w 2016 roku, po 30 latach przerwy, zagraliśmy jako gość specjalny tegoż festiwalu. Dzisiejsza nagroda jest fantastycznym uhonorowaniem naszej działalności artystycznej i wspaniałym prezentem na jubileusz 50-lecia, który będziemy świętować w przyszłym roku kalendarzowym. Dziękujemy wszystkim bez wyjątku! – napisali muzycy w mediach społecznościowych, tuż po otrzymaniu nagrody.
Moment odebrania Złotej Tarki przez SSBB:
Pozostał jeszcze koncert laureatów i tu pojawia się kolejny rybnicki akcent. SSBB miał okazję wystąpić jako „support” koncertem pianisty Adama Makowicza.
Mistrz, którego historia kariery nierozerwalnie łączy się z naszym śląskim Rybnikiem, nie odmówił nam wspólnej fotografii przed Jego występem! Dziękujemy jak najserdeczniej – dodają.
South Silesian Brass Band będziemy mogli usłyszeć podczas zbliżającego się XV Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego. Muzycy zagrają 18 sierpnia na Kampusie o godzinie 18.00. Z kolei w sobotę (19 sierpnia) o 19.00 spod bazyliki ruszy Parada Nowoorleańska.
South Silesian Brass Band tworzą obecnie (w nawiasie instrument i rok rozpoczęcia gry w SSBB):
– Adam Abrahamczyk (trąbka i wokal, 1974),
– Marian Siwicki (banjo, gitara, 1976),
– Jerzy “Kali” Wenglarzy (perkusja, 1983),
– Piotr Rożankowski (kontrabas, 2007),
– Elżbieta Skrzymowska (skrzypce, wokal, 2009)
– Daniel Bober (saksofony: sopranowy, tenorowy, klarnet, 2010),
– Adam Dzierżęga (pianino, 2016),
– Sebastian Wieczorek (puzon, 2017),
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS