Novak Djoković pokonał Gaela Monfilsa i zapisał się w historii turnieju ATP w Cincinnati. Serb, zajmujący drugie miejsce w rankingu światowym, bez większych problemów awansował do ćwierćfinału, pokonując swojego starego rywala w stosunku 6-3, 6-2 w zaledwie 68 minut. Było to już dziewiętnaste spotkanie obydwu tenisistów na ATP Tour, a Djoković odniósł swoje dziewiętnaste zwycięstwo, stając się właścicielem rekordowo jednostronnej rywalizacji w erze Open.

W trakcie meczu Djoković zapisał na swoim koncie jedynie siedem zwycięskich uderzeń i popełnił 14 niewymuszonych błędów, podczas gdy Monfils zanotował 15 punktów bezpośrednich i prawie 40 błędów. Obaj tenisiści zdobywali podobną liczbę asów serwisowych i rzadko decydowali się na wyjście przy siatce, skupiając się na wymianach z bazową linią.

Decydującą przewagę Novak wypracował w krótkich i średnich wymianach, prowadząc 6-3, 5-0 i szybko zamknął mecz. Oboje dobrze serwowali po pierwszym podaniu, jednak Djoković wygrał więcej punktów przy drugim serwisie.

Serb stracił zaledwie 12 punktów po pierwszych serwisach i tylko raz stracił podanie na tle pięciu szans stworzonych dla przeciwnika.

Obecny na drugim miejscu w rankingu światowym tenisista świetnie odnalazł się na korcie, dobrze serwując i nie dając rywalowi oddychać. Djoković rozpoczął mecz od asa serwisowego i pewnego przebiegu gemy. Gael Monfils zmarnował dwie szanse na wygranie gema we drugiej partii, a następnie Serb miał okazję na przełamanie.

Francuz zdołał jednak rozegrać fenomenalne uderzenie forehandowe wzdłuż linii kortu, unikając straty. Następne gemy przebiegały na podobnym poziomie, ale Djoković objął prowadzenie 4-3 dzięki kolejnemu pewnemu utrzymaniu serwisu.

Monfils stracił grunt pod nogami w ósmym gemie, plasując rutynowy forhend w siatce i dając Djokovićowi trzy szanse na przełamanie.

Francuz zrobił kolejny błąd forhendowy, oddając przełamanie bez zdobycia punktu, a Serb wysunął się na prowadzenie 5-3. Djoković zapewnił sobie wygraną w secie, której dokonał po 32 minutach, zdobywając aż 12 punktów na 15 możliwych.

Monfils zmarnował swoje szanse na początku drugiego seta i doznał kolejnego przełamania, tracąc seta i przerwę. Djoković pewnie obronił swoje podanie po deuce w drugim gemie i zdobył trzecie z rzędu przełamanie na wynik 2-0, po niekontrolowanym forhendzie rywala.

Novak utrzymał się bez utraty punktu w czwartym gemie, zbliżając się do pewnego zwycięstwa dzięki wbitym asom. W piątym gemie Djoković serwował przy wyniku 5-0, mając szanse na zakończenie seta na „kanapkę” (ang. bagel), jednak stracił serwis po mocnym forhendzie Gaela Monfilsa wzdłuż linii kortu. Francuz zmniejszył stratę do 5-2, pewnie utrzymując swoje podanie, jednak Serb zakończył mecz forehandowym uderzeniem wzdłuż linii kortu, zdobywając tym samym zwycięstwo w dziewięcie.