Biskup świdnicki w uroczystość Wniebowzięcia NMP odwiedził zabytkowy kościół w Nowej Wsi. Patronalne święto stało się okazją do przypomnienia obchodzonej tego dnia tajemnicy. Pasterz diecezji w homilii przypomniał, że życie Maryi Panny jest najdoskonalszym przykładem uświęcenia.
– Patrząc na Nią i na Jej życie, poznajemy, jak Bóg szczodrze okazał swą potęgę i miłość. W Tajemnicy Wniebowzięcia zbawienie Maryi osiągnęło swą pełnię, bowiem całkowicie ogarnęło już Jej duszę i ciało – podkreślał, dodając przy tym, że Matka Boża jako pierwsza z ludzi, uczestniczyła w pełni zbawienia, przygotowanego dla nas wszystkich, a jej wniebowzięcie wskazuje ludzkości powołanie i drogę do chwały w niebie.
– Maryja Wniebowzięta jest „dorodnym owocem” odkupienia dokonanego przez Jezusa. Jest również obrazem Kościoła, który został powołany do tego, by osiągnąć doskonałość i świętość. Ona prowadzi i podtrzymuje nadzieję ludu Bożego, będącego jeszcze w drodze – zauważył.
Sięgając do liturgii słowa zwrócił uwagę na powody wybrania Maryi.
– Bóg wyświadczył Maryi tak wielką łaskę ze względu na swego Syna, którego przysłał na ziemię. Maryja już w ziemskim życiu doświadczyła wielkiej miłości Boga. Była tego świadoma, gdy u św. Elżbiety wyznała: „Gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny, święte jest imię Jego” (Łk 1,49). W pieśni Magnificat Matka Chrystusa wskazuje także na powód tego wywyższenia: „Bo wejrzał na uniżenie swojej służebnicy. Oto bowiem odtąd błogosławić mnie będą wszystkie pokolenia” (Łk 1,48). A więc spodobała się Bogu pokora i uniżenie Maryi. Bóg zawsze kochał i nadal kocha ludzi pokornych, ludzi, którzy się uniżają. Dlatego Chrystus mówił; „Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony” (Łk I8,14b) – cytował bp Mendyk.
Przypomniał też znaczenie poświęcenia tego dnia pierwocin ziół i kwiatów zauważając, że jak one Maryja może być lekarstwem – na różne choroby ciała i duszy.
Po Mszy św. biskup świdnicki Marek Mendyk wziął udział w festynie parafialnym, który przyciąga gości z całego Dolnego Śląska od ponad trzech dekad. Przedstawiciele kolarzy od lat biorący udział w czynnych przygotowaniach wydarzenia (Tadeusz Mytnik, Mieczysław Nowicki i Henryk Charucki) wręczyli biskupowi i ks. Janowi Maciołkowi, proboszczowi parafii i głównemu organizatorowi, okolicznościowe medale i koszulki upamiętniające Mistrzostw Świata w 1973 r. w Barcelonie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS