To, jakie pytania rekruter dobierze na rozmowę kwalifikacyjną, decyduje nie tylko o tym, czy przebiegnie ona w komfortowych, bezstresowych dla obu stron warunkach, ale i o tym, czy po zakończeniu uda się osiągnąć podstawowy cel – dokładnie ocenić kandydata i, jeśli będzie to potrzebne, zainteresować go ofertą pracy.
Jakie pytania powinny zostać obowiązkowo zadane podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
Dobierając pytania dla konkretnego kandydata należy ułożyć je w postaci listy, a następnie sprawdzić, czy pozwalają dokładnie ocenić kompetencje i doświadczenie osoby ubiegającej się o pracę, jak również jej zainteresowania, wartości i oczekiwania wobec pracy. Pomocne w tworzeniu listy pytań do rozmowy kwalifikacyjnej, jak i w ich doborze są nowoczesne ATS. Można na przykład posłużyć się oprogramowaniem i sięgnąć po już gotowe listy pytań rekrutacyjnych na CleverStaff.
Na liście pytań, które warto zadać respondentom, powinny się pojawić te dotyczące:
- Doświadczenia i kwalifikacji zawodowych. Takie pytania powinny być skierowane na ocenę zdolności kandydata do wykonywania oferowanej pracy. Dla przykładu, można poprosić o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania: “Opowiedz mi o swoim doświadczeniu na poprzednim stanowisku” lub „Jakie umiejętności nabyte w poprzedniej pracy, pomogą Ci w tej?”.
- Umiejętności radzenia sobie przez kandydata w konkretnych sytuacjach w przeszłości (tzw. pytania behawioralne). Mogą na przykład paść takie pytania: „Opowiedz mi o sytuacji, kiedy musiałeś rozwiązać trudny problem” albo „Jak radzisz sobie w sytuacjach konfliktowych?”.
- Motywacji kandydata. Na liście mogą pojawić się też takie pytania: „Co sprawia, że czujesz satysfakcję w pracy?” lub “Jakie są Twoje długoterminowe cele zawodowe?”.
- Gotowości dostosowania do kultury organizacyjnej firmy. Przykładowe pytania, pozwalające sprawdzić kandydata pod tym kątem, to: „Jakie wartości są dla Ciebie najważniejsze w miejscu pracy?” albo “Jakie elementy idealnej kultury organizacyjnej są dla Ciebie najważniejsze?”.
- Oczekiwań wobec pracy – te pytania pomogą zrozumieć, jakie są oczekiwania kandydata wobec nowej roli i firmy. Na przykład, można poprosić o odpowiedź na następujące pytania: „Jakie są Twoje oczekiwania wobec tego stanowiska?” lub “Czego oczekujesz od swojego przyszłego przełożonego?”.
Jakich pytań warto unikać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
Obszar pytań, które nie powinny paść podczas rozmowy kwalifikacyjnej, tak naprawdę jest bardzo szeroki. Zadawania części z nich warto unikać z pozorów etycznych, są też takie, których nie wolno zadawać z punktu widzenia prawa.
Oto wykaz pytań, które pod żadnym pozorem nie powinny paść podczas rozmowy kwalifikacyjnej:
- Pytania dotyczące wieku, płci, rasy, religii, stanu cywilnego, orientacji seksualnej, narodowości lub niepełnosprawności: te pytania są nielegalne w wielu krajach, w tym w Polsce, i mogą naruszyć przepisy dotyczące dyskryminacji.
- Pytania dotyczące stanu zdrowia: pytania o zdrowie, choroby, niepełnosprawności lub informacje o ubezpieczeniu zdrowotnym są również niewłaściwe i nielegalne, chyba że są bezpośrednio związane z koniecznością wykonywania określonych zadań na stanowisku.
- Pytania dotyczące ciąży, planów związanych z macierzyństwem/rodzicielstwem: są to również pytania, które mogą prowadzić do dyskryminacji i są nielegalne.
- Pytania dotyczące statusu finansowego i długów: chyba że jest to bezpośrednio związane ze stanowiskiem, o które kandydat się ubiega (np. stanowisko w dziale finansowym lub bankowości), inaczej takie pytania są nieodpowiednie i niewłaściwe.
- Pytania dotyczące przeszłości kryminalnej: choć w niektórych sytuacjach mogą one być właściwe (np. przy rekrutacji na stanowiska związane z bezpieczeństwem), często są uważane za niewłaściwe. W niektórych krajach, w tym w Polsce, są również ograniczone prawnie.
- Pytania o wynagrodzenie w poprzednich miejscach pracy: takie pytania są coraz częściej uważane za niewłaściwe, ponieważ mogą przyczyniać się do utrzymania nierówności płac.
Pamiętaj, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej chodzi o ocenę kompetencji kandydata i dopasowanie osoby do oferowanego stanowiska, a nie o prywatne i osobiste aspekty czyjegoś życia. Zawsze warto upewnić się, że Twoje pytania są zgodne z prawem i etyką. Prowadząc rozmowę kwalifikacyjną należy także pamiętać o tym, że każdy kandydat jest inny i w celu najlepszego sprawdzenia jego umiejętności twardych i miękkich, przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej, należy dobierać takie pytania, które pozwolą osobie na swobodne wyrażanie swoich myśli i uczuć, a także umożliwią Ci dokładne poznanie jej kwalifikacji, doświadczenia i motywacji.
Materiał zewnętrzny
Napisany dnia: 16.08.2023, 00:20
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS