A A+ A++

Generałowie, oficerowie, podoficerowie, żołnierze, a także pracownicy resortu obrony narodowej i wojska – przy wtórze orkiestry wojskowej z Krakowa – przybyli do Częstochowy w ramach jubileuszowej 30. Pielgrzymki Wojskowej. W tym roku pielgrzymowały także delegacje z Litwy, Słowacji. Niemiec i USA. Ok. 320 żołnierzy w dziewięć dni pokonało ponad 300 kilometrów. Pod Częstochową na tzw. Przeprośnej Górce dołączyli do nich inni przedstawiciele służb mundurowych – Straży Granicznej, Straży Ochrony Kolei, a także Krajowej Administracji Skarbowej.

30. Pielgrzymka Żołnierzy Wojska Polskiego rozpoczęła się 5 sierpnia mszą świętą w katedrze Wojska Polskiego w Warszawie., sprawowanej w intencji jej uczestników, której przewodniczył biskup polowy Wiesław Lechowicz. Tuż po niej żołnierze przeszli ulicami Starego Miasta i udali się na Plac Zamkowy, gdzie dołączyli do Warszawskiej Metropolitalnej Pielgrzymki Akademickiej.

Hasłem przewodnim tegorocznej pielgrzymki były słowa “Pan mój i Bóg mój”. Żołnierze wędrowali dziewięć dni i w tym czasie pokonali ponad 300 kilometrów. W tym roku pielgrzymowały także delegacje z Litwy, Słowacji. Niemiec i USA.

– Dziękujemy wam za waszą postawę, za waszą obronę naszego kraju, naszej ojczyzny. Choć sami bronicie, wy też potrzebujecie obrony, bo jesteście ludźmi. W związku z tym życzę Wam obrony i opieki Matki Bożej – mówił paulin witający przybyłych pątników.

Przewodnikiem tegorocznej wojskowej pielgrzymki był ks. mjr Maksymilian Jezierski, kapelan Akademii Wojsk Lądowych z Wrocławia, weteran pielgrzymki wojskowej. Pielgrzymom w mundurach towarzyszyło 10 kapelanów Ordynariatu Polowego oraz 3 kapelanów zagranicznych. Z grupą pielgrzymowały również dwie siostry zakonne. W sumie w tym roku wędrowało 320 osób.

– Trudno znaleźć kogoś, kto nie obejrzałby się i nie zatrzymał się choćby na chwilę, patrząc na taką grupę – mówił podporucznik ksiądz Piotr Woszczyk. – Długość trasy wynosiła 305 kilometrów i była podzielona na dziesięć etapów – dodał.

Organizatorem 30. Pielgrzymki Żołnierzy Wojska Polskiego był Ordynariat Polowy Wojska Polskiego, a dowódcą był dziekan Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, ksiądz pułkownik Stanisław Garbacik. Tuż po żołnierzach po raz 43. przybyła Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna.

Pielgrzymka Wojskowa połączona była z obchodami Święta Wojska Polskiego, które obchodzimy 15 sierpnia. W asyście władz miasta, a także funkcjonariuszy straży miejskiej złożono kwiaty pod pomnikiem Jerzego Popiełuszki oraz Grobem Nieznanego Żołnierza.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że pierwsza pielgrzymka wojskowa na Jasną Górę ruszyła w 1991 r. wraz z Warszawską Pielgrzymką Pieszą, tzw. paulińską. Od tamtego czasu pielgrzymka została odwołana trzykrotnie: z powodu tragicznej powodzi w 1997 r oraz w roku 2020 i 2021 z powodu pandemii.

Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl

Polecane oferty

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułКурс валют на 16 серпня: скільки коштують долар, євро та злотий
Następny artykułУкраинская армия освободила Урожайное – Минобороны