Polski Związek Żeglarski
Zakończyła się pierwsza część Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w żeglarstwie w Pucku. Na najwyższym stopniu podium stanęli Sonia Maliszewska i Gustaw Trybek (oboje SKŻ Ergo Hestia Sopot) w windsurfingowej klasie iQFoil oraz Hanna Rogowska (ChKŻ Chojnice), która jako jedyna zdołała obronić wywalczony w 2022 roku na tym akwenie tytuł i Wojciech Wójcik (TS Kuźnia Rybnik) w klasie ILCA 4. Przez cztery dni na Zatoce Puckiej rywalizowało 131 zawodniczek i zawodników z 35 klubów z 12 województw.
W klasie iQFoil u chłopców triumfował Gustaw Trybek. W finale wyprzedził starszych o rok – swojego klubowego kolegę Kajetana Wygnańczuka, który plasował się po kwalifikacjach na szóstym miejscu oraz Macieja Dąbka (AZS Poznań).
PRZECZYTAJ TEŻ: Młodzi żeglarze mierzą się z wodami w Zatoce Puckiej
— Byłem najlepszy w kwalifikacjach i czekałem na dwóch rywali w finale. W decydującym wyścigu Maciek wywrócił się tuż przed startem i ciężko było mu nadrobić stracony dystans. Moja wygrana była raczej niezagrożona. Cieszę się, bo na początku tych regat goniłem prowadzącego Kubę Guźleckiego ze Szczecina, a kiedy go wyprzedziłem, zrealizowałem drugie zadanie, czyli obroniłem pierwszą lokatę – skomentował Gustaw.
W 2022 roku był także trzeci w mistrzostwach świata do lat 15 na szwajcarskim jeziorze Silvaplana oraz czwarty w tej kategorii w mistrzostwach Europy we francuskim Breście.
Wśród dziewcząt na najwyższym stopniu podium stanęła klubowa koleżanka Gustawa i także podopieczna trenera Roberta Pellowskiego, Sonia Maliszewska. Reprezentantka sopockiego klubu sprawiła sporą niespodziankę, bowiem okazała się lepsza od broniącej tytułu Marii Rudowicz (UJKS Szturwał Kalisz), która wygrała wszystkie wyścigi i miała zapewniony start w ścisłym finale. Brązowy medal wywalczyła Zofia Zarzecka (YKP Warszawa).
— Ja w klasyfikacji generalnej byłam druga i rywalizowałam w półfinale, w którym zwyciężyłam. Ten sukces nie był dla mnie taki oczywisty, ale w ostatnim wyścigu dałam z siebie wszystko, dużo zwłaszcza pompowałam. Cieszę się również, bo jest progresja i wreszcie złoto. W zeszłym roku byłam na olimpiadzie trzecia, natomiast dwa lata temu, ale w klasie Techno 293, zajęłam drugie miejsce – zrelacjonowała Sonia.
Młodzi deskarze będą teraz przygotowywać się do najważniejszej imprezy sezonu, czyli do młodzieżowych mistrzostw świata, które pod koniec października odbędą się w hiszpańskim Kadyksie. Zwyciężczyni olimpiady, która po raz ostatni wystartuje w kategorii do lat 17, zamierza także poświęcić się swojej drugiej sportowej pasji.
W sobotę (12 sierpnia) w klasie ILCA 4 rozegrano komplet trzech wyścigów, w sumie żeglarze 11 razy stanęli na starcie. Prowadzenia nie oddali Hanna Rogowska (wygrała sześć wyścigów) i Wojciech Wójcik (cztery), a na kolejnych pozycjach zakończyli regaty Martyna Stachowiak (ŻLKS Kiekrz Poznań) i Nina Mirowska (KU AZS Uniwersytetu Warszawskiego) oraz Piotr Trella (MKŻ Arka Gdynia) i Paweł Włodarczyk (KU AZS Uniwersytetu Warszawskiego). Po ostatnim wyścigu szóstka medalistów, w geście triumfu, wspólnie skoczyła ze slipu do wody.
— Musiałam bronić trzeciej pozycji przed Martyną Seroką, bo szans na wyższą lokatę, ze względu na zbyt dużą stratę, raczej nie miałam. Byłam pierwsza, czwarta i szósta, dzięki czemu wyprzedziłam moją rywalkę o punkt. Nie patrzyłam jednak gdzie konkretnie pływała Martyna, tylko skupiałam się na sobie – wyjaśniła Nina.
Zadowolony był także jej klubowy kolega, który ostatniego dnia imprezy popisał się skutecznym finiszem.
— Zajmowałem czwarte miejsce i do trzeciego Jana Rohde traciłem osiem punktów. Jemu jednak coś dzisiaj nie szło, a mi dobrze się pływało, z wyścigu na wyścig lepiej. Byłem ósmy, czwarty oraz drugi i ostatecznie wyprzedziłem go o 14 punktów. Jestem bardzo zadowolony z trzeciej lokaty, bo jeszcze nigdy nie stałem na podium, poza tym jest to mój pierwszy sezon w klasie ILCA 4. Do tej pory startowałem na Optimiście, ale za chwilę przesiadam się na ILCA 6 – przyznał Paweł.
Przerwa w żeglarskiej rywalizacji nie potrwa długo. Ogólnopolska Olimpiady Młodzieży wróci do Pucka w środę (16 sierpnia), a tego dnia młodzi zawodnicy rozpoczną ściganie w klasach Optimist i L’Equipe. Medalistów ponownie poznamy w sobotę.
Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży (OOM) to cykl imprez sportowych rozgrywanych w randze mistrzostw Polski juniorów młodszych w różnych dyscyplinach sportu. Gospodarzem wydarzenia jest co roku inne województwo, a formuła finałów tych zawodów jest oparta na ideowych, organizacyjnych i ceremonialnych wzorcach Igrzysk Olimpijskich. W roku 2023 organizatorem Finałów XXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach letnich „Śląskie 2023” jest Śląska Federacja Sportu, a organizatorem żeglarskiej części Polski Związek Żeglarski we współpracy z Miastem Puck – Gospodarzem oraz Invest Puck – Partnerem Regat.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS