W czwartek, 23 stycznia, w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu miało miejsce wyjątkowe wydarzenie: niezwykle uroczysta prezentacja albumu Barbary i Krzysztofa Jandy, Jana Bąbelka i Anety Wiśniewskiej pt. “Zdawać się może, że są tu od zawsze…Małe obiekty sakralne Nowego Tomyśla i okolic ze zdjęciami Pawła R. Schreynera“, wydanego przez nowotomyską bibliotekę.
„Zdawać się może, że są tu od zawsze…” – to album odzwierciedlający aktualny stan naszej wiedzy o małych obiektach sakralnych na ziemi nowotomyskiej, przy czym kryterium ich doboru była przynależność do parafii, której świątynia znajduje się na terenie naszej gminy. Można w nim znaleźć obiekty należące do: nowotomyskich parafii NMP Nieustającej Pomocy i Najświętszego Serca Pana Jezusa, parafii pw. św. Wojciecha w Borui Kościelnej, parafii pw. św. Marcina w Bukowcu, parafii pw. Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej w Jastrzębsku St., parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Sątopach i parafii pw. św. Michała Archanioła w Wytomyślu.
Celem tej publikacji jest zebranie najważniejszych informacji dotyczących małych obiektów sakralnych, jakie spotkać możemy w naszym najbliższym otoczeniu i przywołanie ich interesujących historii. Można je spotkać w wielu różnych miejscach: w mieście i na wsiach, na skrzyżowaniach dróg i rozdrożach, polach, czy przydomowych ogrodach, w pobliżu kościołów i na cmentarzach. Jedne skromne, proste, inne bogate w zdobienia i detale. Publikacja dokumentuje aktualny stan obiektów sakralnych na terenie nowotomyskich i podnowotomyskich parafii, prezentując także obiekty nieistniejące, które zachowały się jeszcze w naszej pamięci.
Z zaproszenia na ten promocyjny wieczór skorzystali m. in.: Starosta Nowotomyski – Andrzej Wilkoński, Przewodnicząca Rady Powiatu – Renata Gruszka, Zastępca Burmistrza Nowego Tomyśla: Adrianna Zielińska, Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Zdrowia i Spraw Społecznych Rady Miejskiej – Adam Polański, ks. Andrzej Grabański – proboszcz parafii NMP Nieustającej Pomocy w Nowym Tomyślu, Bogdan Górny – prezes Nowotomyskiego Towarzystwa Kulturalnego. Obecni byli rzecz jasna właściwi bohaterowie wieczoru, twórcy prezentowanego albumu – autorzy opracowań: Barbara i Krzysztof Jandy, Aneta Wiśniewska i Jan Bąbelek, a takżeautor zdjęć: Paweł Schreyner oraz redaktor techniczny Joanna Dąbrowska. Powitani gorąco zostali również przedstawiciele darczyńców, bez których życzliwości niemożliwe byłoby powstanie tego albumu, a także przedstawiciele świata nauki, regionaliści, sołtysi reprezentujący społeczności wiejskie naszej gminy oraz wszystkie osoby zainteresowane tematem publikacji, a wśród nich przede wszystkim te, które w wsparły twórców albumu w ich wieloletnich staraniach o zgromadzenie materiału dokumentacyjnego: Irena i Henryk Gawłowie, Jan Dziamski, Stefan Schulz, Mieczysław Janas, Danuta Kozłowicz, Henryk Stasiński, Antonina i Adam Krymowie, Danuta Michniewicz oraz Stanisława Nawrot i Bogusław Nawrot.
A wszystko zaczęło się od państwa Barbary i Krzysztofa Jandy, ich fascynacji naszą nowotomyską ziemią i dorobkiem jej mieszkańców oraz potrzeby ich udokumentowania. Oni są autorami największej ilości zamieszczonych w tym albumie opracowań. Zaprosili do współpracy dwoje kolejnych autorów Anetę Wiśniewską, która niezwykle skrupulatnie opracowała obiekty należące do parafii św. Marcina w Bukowcu, także te znajdujące się poza granicami administracyjnymi naszej gminy: w Białej Wsi i w Sworzycach oraz Jana Bąbelka, który opracował to, co dotyczy Wytomyśla i jego okolic.
Pomysł wydania pozycji książkowej dojrzewał wraz z powiększającym się zbiorem informacji dotyczących poszczególnych obiektów. Część materiałów, zwiastująca wydany właśnie album, została opublikowana w latach 2016 -2017 w 4.kolejnych numerach „Przeglądu Nowotomyskiego”, jeszcze ze zdjęciami wykonanymi przez samych autorów. Prezentując poszczególne obiekty, oprócz szczegółowego ich architektonicznej charakterystyki, motywów fundacji, roli, jaką odgrywają w życiu lokalnych wspólnot, autorzy nie pomijali także informacji dotyczących obrzędowości i tradycji związanych z tymi obiektami sakralnymi, a czasem problemów związanych z ich utrzymaniem i konserwacją. Każdorazowo prezentację obiektów poprzedza rys historyczny poszczególnych parafii i poszczególnych miejscowość, a wzbogacają ją mapki, pozwalające łatwiej te obiekty zlokalizować. W albumie znalazł się także rozdzialik poświęcony obiektom niezachowanym, których już nie ma, a które jeszcze doskonale pamiętamy albo o których istnieniu wiemy tylko z ustnych przekazów. Ten wyjątkowy album, wydany w niezwykle starannej szacie edytorskiej, wzbogaca 560 barwnych fotografii Pawła Schreynera.
Wzbogaceniem wieczoru promocyjnego tego jakże wartościowego wydawnictwa, była zadedykowana wszystkim obecnym, artystycznie opracowana, niezwykle poruszająca, zgrabnie skojarzona z tematyką albumu, etiuda słowno-muzyczna w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Tomyślu zatytułowana: „Powrót do korzeni – spotkanie żywiołów”, opracowana i przygotowana pod kierunkiem Magdaleny Mi ś – Herbeć.
Warto, by ten album będący potwierdzeniem wiary naszej i naszych przodków znalazł się w naszych domach. Można go nabyć można w nowotomyskiej bibliotece publicznej na ul. Witosa oraz w jej filiach na wsiach.
MiPBP
Darmowa aplikacja Nowiny Lokalne na androida. Aktualne informacje i komentarze na Twoim smartfonie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS